Ofis çalışanlarının acil durum öz yeterliliğini iş güvenliği açısından değerlendirilmesi
An evaluation of office workers' emergency self-efficacy from an occupational safety perspective
- Tez No: 936911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, ofis çalışanlarının acil durumlara ilişkin öz yeterlilik algılarını inceleyerek, bu algının iş sağlığı ve güvenliği bağlamındaki yansımalarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kurumsal güvenlik kültürünün oluşumunda bireysel yeterliliğin oynadığı rol temel alınarak, çalışanların bilgi, beceri ve tutum düzeylerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren büyük ölçekli bir perakende firmasının genel merkezinde görev yapan 90 ofis çalışanının katılımıyla gerçekleştirilmiş ve veriler yapılandırılmış bir anket yoluyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Ölçeğin güvenilirliği Cronbach's Alpha katsayısı ile ölçülmüş ve ters kodlama işlemi sonrasında 0.817 düzeyinde yüksek bir iç tutarlılık değeri elde edilmiştir. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) sonucunda üç faktörlü bir yapı tespit edilmiş ve bu faktörler“Bilgi ve Beceri”,“Psikolojik Öz Yeterlilik”ve“Eğitim-Tutum”başlıklarıyla adlandırılmıştır. Katılımcıların %96,7'sinin daha önce iş sağlığı ve güvenliği eğitimi aldığı, %81,1'inin ise acil durum tatbikatına katıldığı belirlenmiştir. Ayrıca, cinsiyet, eğitim düzeyi ve acil durum ekip üyeliği gibi değişkenlerin öz yeterlilik düzeyleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler yarattığı görülmüştür. Özellikle eğitim düzeyi yüksek olan bireylerin bilgi ve beceri düzeylerinin daha güçlü olduğu saptanmıştır. Araştırma bulguları, çalışanların yalnızca bilgi temelli değil, deneyim ve uygulamaya dayalı süreçlerle de desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. İş güvenliği bağlamında öz yeterliliği geliştirmeye yönelik eğitimlerin içerik ve katılım yönüyle yeniden yapılandırılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore office workers' perceptions of emergency-related self-efficacy within the framework of occupational health and safety. Grounded in the idea that individual competence plays a key role in organizational safety culture, the research investigates how employees' knowledge, skills, and attitudes contribute to emergency preparedness. Data were collected from 90 office employees working at the headquarters of a large-scale retail company in Turkey, using a structured survey designed for this purpose. The data were analyzed using SPSS 25.0 software. The reliability of the scale was evaluated through Cronbach's Alpha, and after the reverse coding of negatively worded items, a strong internal consistency coefficient of 0.817 was achieved. Exploratory Factor Analysis (EFA) revealed a three-factor structure comprising“Knowledge and Skills,”“Psychological Self-Efficacy,”and“Education and Attitude.”A majority of participants (96.7%) had received occupational health and safety training, while 81.1% reported participating in emergency drills. Statistically significant differences in self-efficacy scores were identified based on participants' gender, level of education, and experience in emergency response teams. Notably, those with higher education levels demonstrated stronger competencies in the Knowledge and Skills domain. These findings indicate that fostering self-efficacy requires not only informational training but also active, experience-based engagement. The study concludes that emergency preparedness strategies should be enriched in both content and delivery to effectively enhance organizational safety culture and individual response capacity.