Yapı analizinde yapım aşamalarının dikkate alınması
Considering construction stages in structural analysis
  1. Tez No: 93692
  2. Yazar: SEMİH YARAN
  3. Danışmanlar: DR. MUSTAFA ZORBOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET Çok katlı yüksek binaların yapımına duyulan gereksinim, büyük kentlerdeki aşın nüfus, ekonomik ve sosyal etkenler nedeniyle her geçen gün artmakta ve çok sayıda bina inşa edilmektedir. Bu tür yapılarda deprem ve rüzgar etkilerinin yanında düşey sabit yüklere göre de projelendirilmesinde hesap kabullerinin gerçeğe yakınlığı doğru çözümleme bakımından önemlidir. Çok katlı yapıların düşey yükler altındaki analizinde, sabit ve hareketli olarak tanımlanan iki tür yük göz önünde tutulmaktadır. Yapıyı, üç boyutlu ve bir bütün olarak çözümleyen bilgisayar programlarında, düşey yüklerin yapının taşıyıcı sistemi tamamlandıktan sonra etkidiği varsayılmaktadır. Oysa, her kat inşa edilirken alt katlarda inşaat sırasındaki sabit yüklerden oluşan deplasmanlar bu katta etkili olamaz. Benzer biçimde, moment aktaran birleşimli prefabrike yapı sistemlerinde yapım iki aşamada gerçekleşmektedir. Prefabrike taşıyıcı elemanların montajında kolon ve kirişler ilk aşamada izostatik bir sistem şeklinde çalışmakta, ikinci aşamada ise sistem düğüm noktalan rijitleştirilerek moment aktaran sistem haline dönüşmektedir. Buna göre, yapının doğal davranışını ortaya çıkaracak hesap modelini oluştururken, yapım aşamalannın dikkate alınıp alınmaması araştınlmaya değer gözükmektedir. Bu çalışmada, uygun hesap modeli olarak yapının -aynen inşaat aşamasında olduğu üzere- kat kat çözümlemesi esas alınmış, elde edilen bulgulann genel uygulama çözümleriyle karşılaştırması yoluna gidilmiştir. Bu hesaplamada, statik hesaplar 'Sap90' programı kullanılarak yapılmaktadır. Bu çalışmada hazırlanmış ve listesi ekte verilmiş olan 'Sapedit' ve 'Sapgraf programlan yardımıyla yapım aşamalannın statik hesaplarda dikkate alınması sağlanmıştır. Analizlerin sonucunda, az katlı yapılarda taşıyıcı sistemin kendi ağırlığı etkisinde eksenel boy kısalması ve oluşturduğu etkilerin ihmal edilebilir düzeyde olduğu görülmüştür. Çok katlı yapılarda ise düşey taşıyıcılarda oluşan boy kısalmalan ve oluşturduğu iç kuvvetler, yapım aşamalannın hesaplarda göz önüne alınmasına göre çözümlemede önemli farklılıklar göstermektedir. Özellikle birbirine yakın perde ve kolonların bulunduğu bölgelerde, kirişlerdeki eğilme momentlerinde %100'e, kesme kuvvetlerinde %60'a, düşeytaşıyıcılardaki normal kuvvetlerde ise %30'lara varan farklılıklar olduğu bu çalışmadaki örnek yapı çözümlerinde görülmüştür. Diğer taraftan, moment aktaran birleşimli prefabrike yapılarda ise yapım aşaması dikkate alınarak yapılan hesaplarda, mesnet negatif hesap eğilme momentleri mutlak değerce azalırken açıklık momentleri de buna paralel olarak artmaktadır. Sonuç olarak, yapıların düşey yükler altındaki statik projelendirilmesinde uygulanan hesap yöntemlerinin, yapım aşamalarından kaynaklanan davranış farklılıklarını içermesi, yapımn gerçeğe uygun çözümlemesi bakımından önemli olduğu bu çalışmadaki karşılaştırmalı çözümlerde açık bir şekilde görülmüştür. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since the need for multistory buildings is increasing day by day due to the extreme population, economical and social effects in big cities, the design consideration should also be taken into account previously. In those kind of buildings, designing should consider some special kind of analysis for not only the effects of earthquake and wind loads, but also the dead loads. In this process computer analysis being closely real has vital importance for reaching more correct design. In the analysis of multistory buildings under vertical loads, there are two kinds of loads defined as“dead loads”and“live loads”to be taken into consideration. In the computer programmes that analyze the buildings as a whole and three dimensional, the dead loads are considered to affect the complete structural system. Though in the construction process of each stage, the deformations consist of the dead loads during the construction of the rest of the structure cannot be effective on this floor. Similiar to this kind of assumtion, in moment resistant connections prefabricated structural systems, construction has been made in two stages. While fitting the structural elements the coloumns and beams are taking place as a structurally determined system at the first stage due to the pined joints which become continuous joints and then being turn into a moment transferring system. That can be partly eliminated taking into consideration the construction stages systems which is tried to obtain in the present study. In this work, as an appropriate calculation model analyzing the building stage by stage parallel to the construction process is taken as a basis, gained findings are compared with general application solution. Statics calculations are made by 'Sap90' programme. A special routine has been written to prepare data to“SAPEDİT”and“SAPGRAF”subprogrammes. As a result of the analysis, in small number-storey buildings under the effect of structural system with its own weight, the differential coloumn shortening and its effects are considered to be on a regleting level. But in multistory buildings, the coloumn shortening and its inner effects in vertical structures, due to the construction stages that are taken into consideration in calculations, vital disparities come out in analysis. xiiEspecially, in upper floors sections being relatively close to the shear walls and coloumns differences in bending moments up to 100%, in shear forces up to 60% and in axial forces up to 30% are noticed. On the other hand, the calculations that made considering the construction stages in moment resistant connected prefabricated buildings, the support negative bending moment calculations decrease due to the absolute value, while the moment of spans increase. As a result, the calculation methods that are applied for buildings in structural analysis under vertical loads, which take the construction stages or not, give considerable differences which disappear the insufficient assumtions made for simplicity purpose. Xlll