Bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin mimari malzeme teknolojisine etkileri
The Effects of the development of computer technology on architectural material technology
- Tez No: 93693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SOYGENİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin, ortaya çıkan mimari üründe ifadesini bulan malzeme kavramına etkilerini incelemektir. Mimari düşüncenin ifadesi olarak fiziksel malzemenin gelişimi ve değişimi incelenmiş, değişim ve gelişimi etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bilgisayar teknolojisinin malzemeye olan etkileri, ortaya çıkan yeni mimari kavramlar araştırılmıştır. Sanal mimarlık kavramının malzemeyi nasıl etkilemiş olduğu üzerinde durulmuştur. Malzeme kavramı, malzemenin gelişimi ve değişimi, uygulanmış ya da uygulanması planlanan proje örnekleri incelenerek irdelenmiştir. Ayrıca malzeme kavramının hangi noktaya gelmekte olduğu ve günümüzdeki durumunun ne olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Malzemesizlikle ilgili olarak son zamanlarda farklı anlayışlarla ilişki kuran 'demateryalizasyon', 'immateryalite' ilgi çekici kavramlar haline gelmiştir. Özünde bilgi akımına dayanan ve üretimin maddesizleştiği 'bilgi çağı' ise materyal ve imge sağlamakta cömert davranmamaktadır. Mimarların, bilgi akışlarını mekanlaştırma girişimleri ise malzeme kavramına getirilen yeniliktir. Yani bilgiyi malzeme olarak kullanmak cesur ve şaşırtıcı bir gündemdir. Elektronik medya da yapının strüktürü ile işbirliğine girmektedir. Anahtar Kelimeler : Bilgisayar teknolojisi, mimari malzeme, sanal mimarlık, bilgi akışı, elektronik medya. vııı
Özet (Çeviri)
This research work's purpose is to point out the effects of the development of computer technology on material concept which is expressed on architectural work. As an expression of architectural thought, the development and change of physical material is examined and the factors which affects the development and change are determined. The effects of the development of computer technology on material and the new architectural concepts are investigated. How the concept of virtual architecture affects the material is explained. Material concept, the development and change of material is examined by the analysing of the projects which were applied or will be applied. The purpose is the examination of to which point material concept is coming and what the situation is recently. Nowadays, regarding to non-materialism, like 'dematerialization', 'immateriality', new concepts become interesting. 'Information age' which is supported by information flow is not generous to supply material and image. The approach of architects to convert the information flow to a space is a newness for the material concept. That is to say to use the information as a material is courageous and surprising current. Also, electronic media is in co-operation with the structure of the building. Keywords : Computer technology, architectural material, virtual architecture, information flow, electronic media.