Bilgisayar teknolojisi ve internet mimarlığı nasıl etkilemektedir?
Have internet and digital media got influence on architecture?
- Tez No: 101163
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ ve INTERNET MİMARLIĞI NASIL ETKİLEMEKTEDİR? ÖZET Bu çalışma, mimarlığı da kapsayan, aslında çok geniş bir konu olan iletişimin, bugün ulaştığı noktada hızlı bilgisayarlar, etkileyici bilgisayar programlan ve Internet yoluyla mimarlığı nasıl etkilediğini sorgulamaktadır. Konu başlığında her ne kadar“Bilgisayar Teknolojisi ve Internet mimarlığı nasıl etkilemektedir?”diye sorulsa da; temel soru, iletişimin mimarlığı nasıl etkilediğidir. Günümüzde mimarlar projelerinde, hala alışıldığı gibi planlarını, kesitlerini ve detaylarını çizmektedirler. Mimarın uygulama sırasında gereken tüm dokümanları şantiyeye göndermesi bugünkü iletişim olanakları (faks ya da e-posta) ile saniyeden bile daha kısa bir zamanda gerçekleşiyor; yapım sahası dünyanın öbür ucunda bile olsa bu süre dakikaları aşmıyor. Bugün, yapım sürecinde tasarım ve uygulama arasında oluşan problem çözüm trafiği telefon ve faks yoluyla sözlü ve yazılı olarak yapılırken elektronik posta yoluyla çizili olarak gerçekleştiriliyor. Bunlar, çizim ya da tasarım için kullanılan bilgisayar yazılımlarının (bunlara“CAD”“Computer Aided Design”ya da“BOT”“Bilgisayar Ortamında Tasarım”yazılımları deniliyor), çizilen resimleri elektronik birer habere dönüştürmüş olmasının sonucudur. Bilgisayar ortamında çizim ya da tasarım yapılmasına olanak tanıyan yazılımlar beraberinde ortak bir çizim dili de getirdiler. Bu yazılımlarda kullanılan standart çizim biçimi dünyanın neresinde olursa olsun bütün çizimlere tek bir elden çıkmışçasına bir görünüm kazandırdı, bir çizimin birden fazla kişinin eliyle yürütülebilmesine, farklı kültürlerden mimarlarca anlaşılmasına olanak sağladı. Bunun sonucunda şimdilerde Internet'te tanıştığınız Afrikalı bir mimarla proje hazırlayabilir ya da Avustralya'da bir yerlerde yapılacak bir binanın projesine katılabilirsiniz. Dünyanın bir başka yerine proje hazırlamak için ortak bir çizim dilinin yarımda bir şeye daha gereksinim duyuyoruz: Bilgiye. Nerede neyin yapılması gerektiğine karar vermemiz için ihtiyaç duyulan, o yerin bilgisine. Bilgi akışının durmaksızın devam ettiği bir otoyola da (Infobahn) benzetilen Internet, bugün en güncel bilgiye ulaşmanın en hızlı yolu olarak kabul ediliyor. İnşaat yeriyle ya da yapıyla ilgili gözlemler yaparken Internet' i kullanan mimarlar daha kısa sürede daha fazla kaynaktan bilgi topluyorlar. Üstelik proje için daha çeşitli veriler, uydu fotoğrafları, iki boyutlu sayısal arazi haritaları, üç boyutlu sayısal arazi modelleri, kullanabiliyorlar. Bugün bir kısım mimar kendileri için vazgeçilmez olan eskiz, fotoğraf, film, yazı ve maket gibi araçlarla kendi verilerini üretme sürecinde çeşitli bilgisayar yazılımlarını da kullanıyor. Çünkü bilgisayarın sunduğu sanal ortam, en basit biçimlerinden en karmaşık biçimlerine kadar tasarım seçeneklerinin, farklı mekan duygularının kısa vıısürede denenebilmesini ve yatı yana görülebilmesini sağlıyor. Mimarlar, doğadaki biçimleri ve ışığı daha verimli bir biçimde kullanabilmelerine, eski ya da yeni bir malzeme seçmek yerine istediği malzemeyi tanımlayabilmelerine olanak sağladığı için bilgisayarın sunduğu tasarım ortamım özgürleştirici de buluyor. Çalışmanın giriş bölümünde iletişim sözcüğünün anlamlan ve mimarlığı ne kadar kapsadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm, endüstri devriminin ardından geçen 150 yılın, mimarlık ürünlerinin ve bizlerin yaşantısında neleri değiştirdiğini, sanal toplulukların ve sanal mekanların ortaya çıkışlarını anlatır. İnsanın çevresini anlama çabasında arabulucu rolü oynayan mimarlığın sanal mekanların biçimlendirilmesinde de önemli bir yeri var. Mimarlık disiplinini yakından ilgilendiren tartışmalara bu bölümde yer verilmiştir. Sanal ve sanal olmayan mekanları nasıl algılıyoruz? Sanal olanla sadece bilgisayarların içinde mi karşılaşıyoruz? Sanallığm potansiyeli nasıl değerlendiriliyor? Üçüncü bölüm, bilgisayar teknolojisindeki gelişmelerin ve Internet'in, mimarlık disiplininin teori (kuram) ve pratik (uygulama) alanlarındaki gelişimini, tarihsel sürece bağlı olarak anlatır. Tarihsel süreç içinde bugünkü durum örnek projelerle açıklanmaya çalışılmıştır. vııı
Özet (Çeviri)
HAVE INTERNET AND DIGITAL MEDIA GOT INFLUENCE ON ARCHITECTURE? SUMMARY Communication has been changing our life since humankind discover it. In traditional and common, communicating means giving news face to face, by mail, by e-mail, by telephone, telgraf, fax and by teleconference; getting news by newspaper, by radio, television and by Internet; reaching anywhere by boat, by train, by car, by plane. So we find many definitions for communicating in dictionaries. Communicating is defined as“sending information from a place, from a person, from a machine to the other”in Bilişim Terimleri Dictionary;“to exchange information, news, ideas, etc with somebody”in Oxford Dictionary;“giving and taking sense and information between individuals with the help of a symbols system”in Ana Britannica. As defined in Shannon and Weavers' Mathematical Theory and Communication, it contains every process which one logic effects the other one, so communication covers speaking and writing besides music, visual arts, theatre and all human behaviors. What about architecture? Communicating has been human's tool for the need to send news, share notions, exchange information, impress societies and cultures. From the paintings in the caves of Lascaux and Altamira to the erected stones of Kelts, from the wards of Çatalhöyük to the agoras of the Bergama, the Ephesus and others, from the temples of Inka to churches and mosques, from miniatures and handwriting books to printed books, photographs, films and the Internet humankind use different ways to communicate. In the lines of Victor Hugo's Notre-Dame de Paris, we recognize the architecture plays crucial role for the communication of people from same or different cultures and different eras. The epilogue named“This will kill that”focuses on communicative role of architecture for humanity. For him humankind, had been used build up words to transfer its motions and knowledge, since its being. The genius loci of places had been transferred and translated by architects who have taken this requirement as a mission to actualize with their tools. Although many communication technologies invented, architecture has always saved its place. When we dig the reasons, we find out unique features that architectural product has. Today architectural product not only means physically built up structures and finished buildings, but also drawings which resemble of an old or proposed building become a component of the new architectural structure. Because achitectural product; IX. Is multi dimensional, in other words to say it is experinced by more than one mental models, so it is permanent in memory (virtual) as much as in nature (real).. Helps memory to remember and think.. Can transfer news.. Is a sign which can transfer the mean by itself.. Can resemble information.. Can be shared easily. we benefit from it does not only for accommodation. After an era of eclectisist approaches which bring nothing to architectural space, modern architecture came to a point which manifests what we perceived was not only three dimension in an architectural space. Multi dimensional space was begun to talk. Architects have included their project, the time-space dimension which is perceived when a visitor move and act in that space. Today, Artificial Intelligence and Cyberspace researchers give us many clues about how we use space cognitively and perceptually. Imagined and perceived spaces play important roles in our development and identity. While we experiencing a museum space, we understand it from many sources. Museum exists with a plan of a museum which we take at the entrance, a brochure which demonstrates the exhibition, entities itselves and their relations, besides museum's geometry. On a street or in a bazaar, sounds, smells and geometry come together to complete the presence of that place. We see many architects, among the AI and Cyberspace researchers which are trying to build spaces build with mnemonic structures. Computers are important in this context, because these spaces are constructed in the electronic environments. Today architects still draw plans, sections and details to express their project. At first glance revolution in the telecommunication seems accelerated the reach of the architect from office to construction area. They can transmit all documents to a site by fax or e-mail in seconds even it is at the other edge of the world. This is because the computer aided design tools have drawings converted to news. Softwares support new design environments for architects, besides sketching, making models, writing, etc. Virtual models which digitally produced help architects to explore and simulate the potential of space they intend to create. They find electronic environments make them free for design, because they can use natural forms and light, define new materials more easily and save documentation time. Precise drawing techniques CAD softwares offer make drawings seem familiar even they are drawn by different designers. As a result of this a common drawing language occurred that can let you negotiate with architects from another cultures. Nowadaysarchitects work with international colleaques in electronic design studios like cyber socities meet in electronic agoras. Internet does not only offer meeting points but brings the genius loci of places from its origins to architect's desktop. Architects who use Internet can explore more sources and collect more information in less time. They can find various datas from history of place, its change in time to satellite views to digital maps and digital land models. What I aimed with this study is to reveal how communication effects architecture by its tools of today. I chose among them; high end computers, mind boggling softwares and Internet. Without computers, meanings which associated with communicating seems may not stand. They are in our radios, televisions, cars, telephones, in our rooms and on our desks. In the context of this study I intented to explore where they are in architecture? First section intents to explain“communicating”and its relations with architectural product. Second section firstly intents to describe how architectural products and our life had been changed by industrial revolution. Our houses' view and functonality has changed; social spaces expanded to cyberspaces. What is cyberspace? What are the familiarities with real spaces? How we perceive them? Third section discloses the history of computers and Internet involving into architecture discipline. Some projects are also mentioned in this part for exposing how virtual environments are used in design process. Conclusion does not say much, in leaving this study open ended. Computers, softwares and Internet are developing the formula of architecture. The point need to be mentioned is, we may use them not only for drawing, but creating architectural product's those unique features, which are vanishing today in physical cities, in the new cities emerging on the cyberspaces. XI