Stajyer hekimler tarafından yapılan primer endodontik tedavili dişlerin 5 yıllık sağkalımının ve başarısının retrospektif incelenmesi
Retrospective study on the 5-year survival and success of primary endodontic treatment performed by intern dentists
- Tez No: 936981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERGİZ BOLAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, stajyer diş hekimleri tarafından gerçekleştirilen primer endodontik tedavilerin 5 yıllık sağkalım ve başarı oranlarını değerlendirmek ve bu oranlar üzerinde etkili olabilecek faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Temmuz 2018- Temmuza 2019 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı kliniğinde, stajyer diş hekimleri tarafından primer kök kanal tedavisi uygulanmış daimi dişler dahil edilmiştir. Hasta kayıtları, klinik notlar ve dijital radyografik görüntüler retrospektif olarak incelenmiştir. Dişlerin tedavi sonrası varlığı“sağkalım”, periapikal doku sağlığı ise“başarı”açısından değerlendirilmiştir. Tedavinin başarısı; kök kanal dolumunun uzunluğu ve yoğunluğu, koronal restorasyonun tipi ve bütünlüğü, proksimal kontakt varlığı gibi parametreler üzerinden analiz edilmiştir. Veriler istatistiksel olarak analiz edilerek sağkalım ve başarı oranları regresyon analizi ve ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: İncelenen 117 adet dişin 5 yıllık sağkalım oranı %67,5 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this retrospective study was to evaluate the 5-year survival and success rates of primary endodontic treatments performed by dental interns and to determine the factors that may affect these rates. Materials and Methods: The study included permanent teeth that underwent primary root canal treatment by dental interns in the clinic of the Department of Endodontics, Faculty of Dentistry, Süleyman Demirel University, between July 2018 and July 2019. Patient records, clinical notes and digital radiographic images were retrospectively analyzed. Post-treatment presence of the teeth was evaluated in terms of“survival”and periapical tissue health was evaluated in terms of“success”. The success of the treatment was analyzed based on parameters such as length and density of root canal filling, type and integrity of the coronal restoration, and presence of proximal contact. Data were statistically analyzed and survival and success rates were evaluated by regression analysis and chi-square test. Results: The 5-year survival rate of the 117 teeth analyzed was 67.5%.