Toplum kökenli pnömoni hastalarında BUN (blood urea nıtrogen)/albümin oranının hastane içi mortalite ve morbidite ile ilişkisi
The relationship between blood urea nitrogen-to-albumin ratio and in-hospitalized with a diagnosis of community-acquired pneumonia
  1. Tez No: 936984
  2. Yazar: ALİ İLİŞ
  3. Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Toplum kökenli pnömoniler(TKP), tüm dünyada yaygın görülür ve enfeksiyonlara bağlı ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Biz de hastanemiz dahiliye kliniğinde TKP tanısı ile yatan hastalarda BUN/albümin oranının(BAR) morbidite ve hastane içi mortalite ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Ocak 2018-Kasım 2024 tarihleri arasında hastanemiz dahiliye kliniğinde TKP tanısı ile yatarak tedavi edilen hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. 711 hasta sağ kalıma ve yoğun bakım ihtiyacına göre 2 gruba ayrıldı. Grupların BAR değerleri karşılaştırıldı. Lojistik regresyon analizi ile yoğun bakım ihtiyacı ve mortalite için cut off değerleri belirlendi. Hastaların CURB-65 skorları ile BAR değerleri karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların yatış süreleri ile BAR değerleri arasındaki korelasyon incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Community-acquired pneumonia is common worldwide and a major cause of infection-related death. We aimed to examine the relationship between the blood urea nitrogen to albumin ratio (BAR) and morbidity and in-hospital mortality in patients treated for CAP in our internal medicine clinic. Method: We retrospectively reviewed the records of patients treated for community-acquired pneumonia in our internal medicine clinic between January 2018 and November 2024. A total of 711 patients were grouped by survival and intensive care need. BAR values were compared between the groups. Logistic regression was used to determine cut-off values for need intensive care and mortality. BAR values were also compared with CURB-65 scores, and their correlation with length of hospital stay was analyzed.