Kahramanmaraş Pazarcık geleneksel dokumaları
Kahramanmaraş Pazarcık traditional weavings
  1. Tez No: 937021
  2. Yazar: RAHİME POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Anadolu farklı el sanatlarının zengin bir miras alanıdır. Bu alan uzun yılların bilgi, birikim, kültürel ve sanatsal alanda özellikle dokuma alanında kendinden sonra gelen nesiller için de ilham kaynağı olmuştur. Kahramanmaraş Pazarcık Osmanlı'dan başlayarak önemli ticaret yolları üzerinde kurulu, geniş ovaları bulunan tarihi bir kimliği ile birlikte el sanatlarının dokuma alnında ön plana çıkmış bir ilçedir. Yöredeki geniş pamuk ekim alanlarından dolayı dokumalarda kullanılan ipler pamuk keçi kılı ve yünden yapılmıştır. Yörede başlıca dokuma ürünleri çuval, halı yastık, heybe, kilimdir. Pazarcık merkezi ve 9 mahallesinde tespit edilen heybe, sofra, çuval, çanta, kilim, halı dokuma türleri içerisinde 76 adet dokuma bulunmuş, bunlar içerisinde 48 adet görsel çalışmaya dahil edilmiştir. Pazarcık ilçesinde yapılmış ve bu yöreye ait olduğu tespit edilen dokumaların teknik, desen, renk ve motif özellikleri örnekler ışığında incelenmiş, yörenin geleneksel sanatlar içerisindeki yeri ve önemi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Anatolia is a rich heritage site of different handicrafts. This field has been formed with knowledge and experience for a long time. It has also been a source of inspiration for generations after the cultural and comprehensive field of weaving. Kahramanmaraş Pazarcık is a town with a historical identity, built on the great trade routes originating from the Ottoman Empire, with wide plains. Due to the large cotton cultivation areas in the region, the threads used in weavings are made of cotton, goat hair and wool. The main woven products in the region are sacks, carpets, pillows, saddlebags and rugs. Among the saddlebag, tableware, sack, bag, rug and carpet weaving types identified in Pazarcık center and 9 neighborhoods, 76 weavings were found, and 48 of them were included in the visual study. The technical, pattern, color and motif features of the weavings made in Pazarcık district and found to belong to this region were examined in the light of examples, and their place and importance in the traditional arts of the region were revealed.