Hemodiyaliz tedavisi alan son dönem böbrek yetmezliği hastalarının odyolojik ve vücut sıvı hacim parametreleri arasındaki ilişki: Endolenfatik sıvı değişim dinamiklerinin araştırılması
The relationship between audiological and body fluid volume parameters in end-stage renal disease patients undergoing hemodialysis: Investigation of endolymphatic fluid dynamics
  1. Tez No: 937063
  2. Yazar: YASİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Diyaliz hastalarında öncesi ve sonrası Wideband Timpanometri (WBT) çalışması yaparken, sıvı değişkenliği iç kulak ve orta kulak basınç denge mekanizmalarını etkileyebilir. Diyaliz sırasındaki sıvı çekimi, ekstraselüler ve intraselüler sıvı dinamiklerinde belirgin değişikliklere yol açar. Bu durum, orta kulaktaki basınç regülasyonunu etkileyerek WBT parametrelerinde değişikliklere neden olabilir. Bu çalışmada KBY sebebiyle hemodiyaliz tedavisi alan hastalarda hemodiyaliz öncesi ve sonrası bioempedans ölçümleri, wide band timpanometri ölçümleri ve odyometri ölçümleri yapılarak bu ölçümler arasında anlamlı bir fark olup olmadığı, diyaliz esnasında ultrafiltrasyon ile çıkarılan sıvı miktarı ile bioempedans ölçümlerinin korelasyonu, bioempedans ölçümleri ile wide band timpanometri ve saf ses odyometri ölçümleri arasında korelasyon olup olmadığı ve buna bağlı olarak endolenfatik sıvı değişim dinamiklerinin araştırılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmamızda İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Hemodiyaliz ünitesinde tedavi alan 31 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar yatak başı hemodiyaliz ünitesinde değerlendirildi. Hastalar işlem öncesinde otoskopik muayene ile değerlendirildi. Daha önce herhangi bir sebepten dolayı kulak ameliyatı olmuş hastalar ve muayenesinde perforasyon/retraksiyon vb. patolojik bulgular olan 4 hasta dışlandı. Bir hasta hemodiyaliz esnasında komplikasyon gelişmesi üzerinde çalışmadan dışlandı. Bunun sonucunda toplamda 26 hasta çalışmaya dahil edildi. Bu hastalara yatak başı hemodiyaliz öncesi ve sonrası bioempedans ölçümü, wide band timpanometri ve odyometri yapıldı. Hastalardan rutin hemodiyaliz öncesi BNP (B-tipi natriüretik peptit ) bakıldı. Elde edilen bioempedans ölçümü, wide band timpanometri ve odyometri sonuçları ve hastalara ait klinik parametreler SPSS istatistik programı yardımıyla analiz edildi. Bulgular: Çalışma grubunun yaş ortalaması 55.3 ± 18.3'tür. 11 (%42.3)'i kadın, 15 (%57.7)'i erkek cinsiyettedir. Çalışmamızda diastolik kan basıncı (DKB) haricinde diğer tüm vücut sıvı hacmi parametreleri hemodiyaliz öncesi ve sonrası değerler arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: When performing pre- and post-WBT studies on dialysis patients, fluid variability may affect the inner ear and middle ear pressure balance mechanisms. Fluid withdrawal during dialysis causes significant changes in extracellular and intracellular fluid dynamics. This may affect pressure regulation in the middle ear and cause changes in WBT parameters. In this study, it was aimed to investigate whether there is a significant difference between bioimpedance measurements, wide-band tympanometry measurements and audiometry measurements before and after hemodialysis in patients receiving hemodialysis treatment due to CKD, the correlation between the amount of fluid removed by ultrafiltration during dialysis and bioimpedance measurements, whether there is a correlation between bioimpedance measurements and wide-band tympanometry and pure-tone audiometry measurements, and the endolymphatic fluid exchange dynamics accordingly. Materials and Methods: In this study, 31 patients receiving treatment at the Hemodialysis Unit of the Department of Nephrology, Istanbul Faculty of Medicine, Istanbul University, were initially enrolled. The patients were evaluated at the bedside in the hemodialysis unit and underwent otoscopic examination prior to the procedure. Four patients with a history of ear surgery or with pathological findings such as perforation or retraction on examination were excluded. Additionally, one patient who developed complications during hemodialysis was excluded from the study. Consequently, a total of 26 patients were included in the final analysis. These patients underwent bioimpedance measurements, wideband tympanometry, and audiometry both before and after bedside hemodialysis. Routine pre-hemodialysis measurements of B-type natriuretic peptide (BNP) were also performed. The bioimpedance measurements, wideband tympanometry and audiometry results, along with the patients' clinical parameters, were analyzed using the SPSS statistical program. Results: The mean age of the study group was 55.3 ± 18.3 years, with 11 (42.3%) female and 15 (57.7%) male participants. In our study, a significant difference was found between the xiii pre- and post-hemodialysis values of all body fluid volume parameters, except for diastolic blood pressure (DBP).