Akut iskemik inme hastalarında bilgisayarlı tomografi ile ölçülen pıhtı geçirgenliğinin prognoz ve tedavi sonucuna etkisi: Retrospektif çalışma
Effect of clot permeability measured by computed tomography on prognosis and treatment outcome in patients with acute ischemic stroke: A retrospective study
- Tez No: 937081
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç Akut iskemik inme, ölüm ve engellilik nedenleri arasında dünya çapında önemli bir yere sahiptir. İnmeye neden olan pıhtıların özelliklerinin tedavi sonuçlarına etki edebileceği ve tedavi seçiminde yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Kontrast madde verilmesi ardından pıhtı düzeyinde ölçülen dansite artışı ile pıhtı geçirgenliği belirlenebilmektedir. Literatürde, geçirgen bir pıhtının, intravenöz trombolitik tedaviye (IVT) ve mekanik trombektomiye (MT) daha iyi yanıt verdiğini gösteren çalışmalar bulunmakla birlikte günümüze kadar yapılan çalışmalarda bu soruya kesin bir yanıt henüz alınamamıştır. Araştırmamızda, hastanemize başvuran akut iskemik inme tanılı hastalardan elde edilen bilgisayarlı tomografi (BT) ve BT anjiyografi (BTA) tetkikleri incelenerek belirlenen pıhtı geçirgenliği, uzunluğu ve yerleşiminin prognoz ve tedavi sonucu ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine Nisan 2016 - Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran, akut iskemik inme tanısı konulan ve hastane görüntüleme arşivinde uygun görüntülemeleri bulunan hastalar retrospektif olarak tarandı ve 155 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların geliş muayenesi, klinik geçmişi, pıhtı etiyolojisi, IVT durumu ve 3. ay modifiye Rankin skalası (mRS) skorları nöroloji ekibi tarafından kaydedildi. Başvuru zamanı elde edilen görüntüler incelenerek pıhtı geçirgenliğinin ölçütü olan trombüs atenüasyon artışı (TAA) ve pıhtı uzunluğu ölçüldü ve pıhtı lokalizasyonu kaydedildi. Hasta takibinde elde edilen beyin BT görüntüleri incelenerek hemorajik komplikasyonlar belirlendi. MT uygulanan hastalarda MT yöntemi ve işlem sonucu kaydedildi. MT sonrasında Modified Treatment in Cerebral Infarction (mTICI) skoru 2b-3 olan hastalar başarılı rekanalizasyon olarak kabul edildi. Hasta takibinde 3. ay mRS skoru ≤2 olan hastalar klinik başarı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim Acute ischemic stroke is a major cause of death and disability worldwide. It is believed that the characteristics of clots causing stroke may influence treatment outcomes and guide treatment selection. Clot perviousness can be determined by measuring the increase in density at the clot level following contrast administration. Although studies in the literature suggest that a pervious clot responds better to intravenous thrombolysis (IVT) and mechanical thrombectomy (MT), a definitive answer to this question has not yet been found yet. In our study, we evaluated the relationship between clot perviousness, location, and length with prognosis and treatment outcomes by examining the computed tomography (CT) and CT angiography (CTA) scans of acute ischemic stroke patients admitted to our hospital. Materials and Methods Patients who were admitted to Dokuz Eylül University Hospital between April 2016 and August 2024, diagnosed with acute ischemic stroke and had appropriate imaging in the hospital imaging archive were retrospectively screened and 155 patients were included in the study. The patients' initial clinical examination, medical history, clot etiology, IVT status, and modified Rankin scale (mRS) score at 3rd month follow up were recorded by the neurology team. The images obtained at the time of admission were examined, and the increase in thrombus attenuation as a measure of clot perviousness, and the length of the clot were measured, and the clot localization was assessed. Brain CT scans obtained during follow-up were examined for hemorrhagic complications. The thrombectomy technique and procedural outcomes were documented for patients who underwent thrombectomy. Thrombolysis in Cerebral Infarction scale (mTICI) score of 2b-3 was considered as a successful recanalization. 3-month mRS score of ≤2 was considered as favorable clinical outcome.