Kat karşılığı inşaat sözleşmelerinde ayıp ve eksik iş
Construction contract in return for flats misconduct and other work
  1. Tez No: 969185
  2. Yazar: KÜRŞAT FURKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri; kanunda doğrudan düzenlenmeyen sözleşme türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde yaygın şekilde kullanılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi, kanunda bahsi geçmediği için birçok uyuşmazlığa sebebiyet vermektedir. Bu noktada önem arz eden husus ayıp ve eksik iş kavramlarının ayrımıdır. Sözleşmede sıkça karşılaşılan bu terimlerin ayrımının yapılması yüklenici ve arsa sahibinin sorumluluk ve hakları açısından önem teşkil etmektedir. Çalışmamızın konusu Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Ayıp ve Eksik İştir. Çalışmamızın birinci bölümünde eser sözleşmesinin bir alt dalı olan kat karşılığı inşaat sözleşmesi inceleme konusu yapılmıştır. Kat karşılığı inşaat sözleşmesine ait genel kavramlar yine bu bölümde incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ayıp ve eksik iş kavramlarının açıklamalarına ve çeşitlerine, üçüncü bölümde ise, ayıp ve eksik işin hüküm ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although construction contracts in return for flats are not directly regulated in the law, they appear as a type of work contract. The construction contract in return for flats, which is widely used in our country, causes many disputes and disagreements since it is not mentioned in the law. At this point, the important issue is the distinction between the concepts of defect and incomplete work. The distinction of these terms, which are frequently encountered in the contract, is important in terms of the responsibilities and rights of the contractor and the land owner. The subject of our study is“Defect and Incomplete Work in the Contract of Construction in Return for Flats”. In the first part of our study, the construction contract in return for flats, which is a sub-branch of the contract of work, will be examined. The general concepts of the construction contract in return for flats will be examined in this section. In the second part of our study, the explanations and types of the concepts of defect and deficient work will be examined in detail. In the third part, the provisions and consequences of defect and deficient work will be analyzed.