Abduh er-Râcihî ve et-Tatbîku's-Sarfî adlı eseri
Abduh er-Racihi and his work named et-Tatbîku's-Sarfî
  1. Tez No: 937115
  2. Yazar: FECRİ HAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KUŞÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Arap dili, dünya dilleri arasında önemli bir konuma sahip olup, bu önemi hiç şüphesiz Kur'an-ı Kerim'in bu dille nazil olmasıyla kazanmıştır. Müslümanlar açısından ibadet dili olması, Arapçanın yalnızca Araplar tarafından değil, diğer milletler tarafından da öğrenilmesini gerekli kılmıştır. Her dilde olduğu gibi Arapçada da dilbilimsel çalışmaların yapılmasına ve dilin gramer kurallarının sistematik bir şekilde belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çerçevede gerçekleştirilen dil çalışmalarının büyük ölçüde iki ana alanda yoğunlaştığı söylenebilir: Bunlardan biri nahiv (sentaks), diğeri ise sarf (morfoloji) ilmidir. Bu çalışmada, Arap dilinin temel disiplinlerinden biri olan sarf ilmi üzerine çalışmaları bulunan Abduh er-Râcihî'nin hayatı ve“et-Tatbîku's-Sarfî”adlı eseri incelenmiştir. Eserde, müellifin sarf ilminin teorik ve uygulamalı boyutlarına dair ortaya koyduğu özgün yaklaşımlar, konuları modern bir bakış açısıyla ele alışı ve önerdiği alternatif öğretim yöntemleri analiz edilmiştir. Ayrıca, Arapçanın daha kısa sürede ve daha etkili bir şekilde öğretilebilmesi amacıyla, klasik metotlardan yararlanılmakla birlikte çağdaş öğretim tekniklerinin de dikkate alınması gerektiği vurgulanmakta; bu bağlamda, bazı konuların yeniden değerlendirilerek çağın ihtiyaçlarına uygun yeni öğretim yaklaşımlarının geliştirilmesinin zaruri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Arabic language holds a significant position among the world's languages, a status undoubtedly attributed to the fact that the Qur'an was revealed in this language. As the language of worship for Muslims, Arabic has become essential not only for Arabs but also for people of other nations. As with every language, Arabic has required linguistic studies and the systematic formulation of grammatical rules. Within this framework, linguistic efforts have largely focused on two main fields: one is nahw (syntax), and the other is ṣarf (morphology). In this study, the life of Abduh al-Râcihî, who has studies on the science of grammar, one of the basic disciplines of the Arabic language, and his work called“et-Tatbîku's-Sarfî”are examined. In the work, the author's original approaches to the theoretical and practical dimensions of grammar, his handling of the subjects from a modern perspective and the alternative teaching methods he suggested are analyzed. In addition, it is emphasized that in order to teach Arabic in a shorter time and more effectively, contemporary teaching techniques should be taken into consideration along with the use of classical methods; in this context, it is concluded that it is necessary to re-evaluate some subjects and develop new teaching approaches that are suitable for the needs of the age. aha sonra doldurulacaktır.