FFR(Fraksiyonel Akım Rezervi) yapılan hastalarda koroner aterosklerotik plakmorfolojisinin AIP(Aterojenik Plazma İndeksi) ile ilişkisi
Correlation of coronary atherosclerotic plaque morphology with AIP (Atherogenic Plasma Index) in patients undergoing FFR (Fractional Flow Reserve)
  1. Tez No: 937135
  2. Yazar: YUNUS GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAKAN TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışma, FFR (Fraksiyonel Akım Rezervi) ölçümü yapılan hastalarda aterosklerotik plaklar ile ortaya çıkan koroner darlıkların Aterojenik Plazma İndeksi (AIP) ile olan ilişkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Retrospektif olarak tasarladığımız bu çalışmaya, 2014-2019 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine başvurup KAG( koroner anjiyografi) yapıldıktan sonra koronerlerinde orta derecede darlık görüldüğü için FFR yapılan 594 hasta alındı. KAG ve FFR kullanılarak koroner arter hastalığı tanısı konulan bu hastalardan çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayanlar retrospektif olarak incelenmiştir. Koroner arterlerdeki aterosklerotik lezyonların darlık düzeyleri fonksiyonel olarak FFR ile değerlendirildikten sonra bu hastaların AIP düzeyleri laboratuvar verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda, plakların yol açtığı iskemik darlıkların FFR değerleri ile hastaların AIP değerleri arasındaki olası ilişkiyi analiz etmek için istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın temel hedefi, AIP'nin fonksiyonel olarak önemli koroner darlıklara yol açabilen aterosklerotik plakların bu kardiyovasküler risklerini öngörmede bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmektir. Bulgular: Analizler; temelinde aterosklerotik plakların rol aldığı kritik koroner darlıkların FFR değerleri ile hastaların AIP değerleri arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yüksek AIP değerlerinin, obstriktif koroner arter hastalıklarında görülmesi kardiyovasküler riskte artış ile ilişkili olduğu ortaya koymuştur. Ancak FFR yapılan DM ve HT risk grubları ile FFR değerleri arasında anlamlı ilşki bulunamamıştır. Sonuç: AIP, aterosklerotik plakların neden olduğu koroner darlıkların değerlendirilmesinde kullanılabilecek değerli bir biyobelirteç olabilir. Bu sonuçlar, koroner arter hastalığının daha etkili yönetimi için yeni yaklaşımlar geliştirilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Abstract Objective: This study aims to evaluate the relationship between coronary atherosclerotic plaques causing stenosis and the Atherogenic Plasma Index (AIP) in patients undergoing Fractional Flow Reserve (FFR) measurements. Methods: This retrospective study included 594 patients who presented to the Cardiology Clinic of Atatürk University Faculty of Medicine between 2014 and 2019 and underwent coronary angiography (CAG). Patients with moderate coronary stenosis detected via CAG were further evaluated with FFR. Among these patients diagnosed with coronary artery disease using CAG and FFR, those meeting the inclusion criteria were retrospectively analyzed. The functional severity of atherosclerotic plaques in coronary arteries was assessed using FFR, and the AIP levels of these patients were calculated using laboratory data. Statistical methods were applied to analyze the potential relationship between ischemic stenoses caused by plaques, as indicated by FFR values, and AIP. The primary aim of this study was to determine whether AIP could serve as a biomarker for predicting cardiovascular risks associated with plaques that lead to functionally significant coronary stenoses. Results: The analyses demonstrated a significant relationship between FFR values of functionally critical stenoses caused by coronary atherosclerotic plaques and AIP levels. High AIP values were found to be associated with an increased cardiovascular risk in obstructive coronary artery diseases. However, no significant relationship was observed between FFR and the presence of diabetes mellitus (DM) or hypertension (HT) as risk groups. Conclusion: AIP may be a valuable biomarker for evaluating coronary stenoses caused by atherosclerotic plaques. These findings could contribute to the development of new approaches for more effective management of coronary artery disease.