Vitamin D eksikliği olan hastalarda nöropatik ağrı sıklığının ve düzeyinin DN4, lanss ağrı skalası, paindetect ağrı anketi ve mcgill ağrı anketi kısa formu ile incelenmesi
Examination of the frequency and level of neuropathic pain in patients with vitamin D deficiency using DN4, lanss pain scale, pai̇ndetect pain questionnaire and mcgi̇ll pain questionnaire short form
- Tez No: 937142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, vitamin D eksikliğinin nöropatik ağrı ile ilişkisini incelemek ve eksikliğin nöropatik ağrı sıklığı ve şiddeti üzerindeki etkilerini belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniklerine başvuran 18-79 yaş arası kadın ve erkek hastalar (300 hasta) dahil edilmiştir. Katılımcıların serum 25(OH)D düzeyleri laboratuvar verileri ile belirlenmiş ve DN4, LANSS Ağrı Skalası, PainDETECT Ağrı Anketi ve McGill Ağrı Anketi Kısa Formu kullanılarak nöropatik ağrı değerlendirilmiştir. Ayrıca hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları ve biyokimyasal parametreleri analiz edilmiştir. Vitamin D düzeyleri ile nöropatik ağrı arasındaki ilişki lojistik regresyon analizleri ve ROC eğrileri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between vitamin D deficiency and neuropathic pain and to determine the effects of deficiency on the frequency and severity of neuropathic pain. Method: The study included male and female patients aged 18-79 (300 patients) who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinics of Akdeniz University Faculty of Medicine. Serum 25(OH)D levels of the participants were determined using laboratory data, and neuropathic pain was assessed using the DN4, LANSS Pain Scale, PainDETECT Questionnaire, and the short-form McGill Pain Questionnaire. Additionally, demographic data, comorbidities, and biochemical parameters of the patients were analyzed. The relationship between vitamin D levels and neuropathic pain was evaluated using logistic regression analyses and ROC curves.