Dijital tasarımdan animasyona sinematik düzenleme
Cinematic editing from digital design to animation
  1. Tez No: 937211
  2. Yazar: SULTAN RIYADH SHAHEED AL-BAHELI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT ARAPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu Araştırma“Dijital Tasarımdan Animasyona Sinematik Montaj”konusunu ele alarak Dijital devrim sayesinde animasyon endüstrisinde gerçekleşen dönüşüme dair kapsamlı bir genel bakış sunmaktadır. Araştırma, dijital tasarımın tarihini ve sanat ekolleri üzerindeki etkisini ve bu gelişmenin filmler kalitesini nasıl artırdığını ve prodüksiyon aşamalarını nasıl azalttığını incelemektedir. Bu araştırma, dijital devrimin sinema ve animasyon dünyasına köklü değişiklikler getirdiğini, bu yenilikçi ve gelişen endüstri için umut verici ve heyecan verici bir geleceğin habercisi olduğunu göstermektedir. Bu araştırma, dijital tasarımın nasıl dönüştüğüne ve animasyon endüstrisi üzerindeki etkisine odaklanarak Sinematik Montaj konusunu güncel teknolojik gelişmeler bağlamında incelemektedir. Araştırmanın giriş bölümü, dijital tasarımın tarihine ve sanat ekollerinin bunu nasıl şekillendirerek sinema ve animasyon dünyasında bir devrime yol açtığına dair genel bir bakış sunmaktadır. Film endüstrisindeki değişimleri anlamayı ve dijital tasarım bağlamında Sinematik montaj kavramını tanımlamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın esas önemi, dijital tasarımın animasyon endüstrisinde nasıl bir devrim yarattığını keşfetmek ve teknolojik gelişmeler sayesinde filmlerin kalitesinin artırılmasına ve prodüksiyon aşamalarının azaltılmasına katkıda bulunan faktörleri belirlemektir. Araştırma, WIDDERŞINS, NAPO ve ALike gibi ikonik filmleri analiz etmekte ve bu filmlerin yenilikçi ve derin sinematik deneyimler yaratmak için dijital tasarım tekniklerini nasıl kullandığını göstermektedir. Araştırma aynı zamanda dijital tasarımın filmlerin kalitesini artırmadaki ve animasyon endüstrisinde muazzam ilerlemeler sağlamadaki etkisini vurgulayan bulgular ve sonuçlar üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the topic“film montage from digital design to animation”, providing a comprehensive look at the transformations of the animation industry thanks to the digital revolution. The research reviews the history of digital design and its impact on art schools, and how this development has contributed to improving the quality of films and shortening production stages. This study shows that the digital revolution has brought radical changes to the world of cinema and animation, foreshadowing a promising and exciting future for this innovative and developing industry. This research reviews the topic of film editing in the context of modern technological developments, focusing on how digital design has transformed and influenced the animation industry. The introduction gives an overview of the history of digital design and how art schools influenced its formation, revolutionizing the world of cinema and animation. It aims to understand the transformations in the film industry and to define the concept of film montage in the context of digital design. The main importance of the research lies in exploring how digital design has brought about radical changes in the animation industry, and identifying factors that contribute to improving the quality of films and shortening production stages thanks to technological development. It deals with the analysis of the feature films“WİDDERSHİNS”,“NAPO”and“ALIKE”showing how these films took advantage of digital design techniques to create innovative and deep cinematic experiences. The research also focuses on the results and conclusions, highlighting the impact of digital design in improving the quality of films and achieving tremendous developments in the animation industry.