Naftalin halkası taşıyan yeni sülfonil tiyosemikarbazit türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of new sulfonyl thiocemiocarbazide derivatives bearing naphthalene ring and investigation of their biological activity
- Tez No: 937248
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELÇİN EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hücrelerin kontrolsüz ve anormal şekilde büyümesi, çoğalması sonucu oluşan DNA hasarına kanser denir. Kanser oluşumunun en önemli nedeni hücre bölünmesi esnasında DNA replikasyonunun hatalı olması sonucu hücrelerin farklılaşması ve onarılamamasıdır. Kanser tedavisinde kemoterapi, radyoterapi gibi yöntemlerin yanı sıra kombine tedavileri içeren ilaçların kullanılması ve birden fazla mekanizmayı hedef alan ilaçların geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Tiyosemikarbazidler ile ilgili geçmişten günümüze kadar yapılan çalışmalarda geniş farmakolojik aktiviteye sahip oldukları özellikle antikanser, anti-Alzheimer, analjenik, antikonvülsan, antidepresan, antikolinesteraz, antibakteriyel ve antifungal gibi özellikler gösterdikleri bilinmektedir. Sülfonil tiyosemikarbazidler ise sülfonil grubu içeren üyeleridir ve antitümör, enzim inhibisyonu özellikleri nedeniyle farmakolojik araştırmalarda ilgi görmektedir. Bu tez çalışmasında 2-Naftalin sülfonil hidrazidin çeşitli izotiyosiyanatlarla reaksiyona sokularak 12 bileşik sentezlendi. Sentezlenen yapıların FT IR, 1H NMR, 13C NMR gibi spektroskopik yöntemler ve ilaç tasarımında kullanılan SwissADME programı ile H-bağı alıcıları, H-bağı vericileri, TPSA, Lipinski, iLogP ve BBB geçirgenliği gibi moleküllerin farmokokinetik özellikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
DNA damage caused by uncontrolled and abnormal growth and proliferation of cells is called cancer. The most important cause of cancer formation is the differentiation of cells as a result of faulty DNA replication during cell division and the inability to repair it. In cancer treatment, in addition to methods such as chemotherapy and radiotherapy, it is of great importance to use drugs that include combined therapies and to develop drugs that target more than one mechanism. Thiosemicarbazides are known to have a wide range of pharmacological activities, especially anticancer, anti-Alzheimer, analgesic, anticonvulsant, antidepressant, anticholinesterase, antibacterial and antifungal properties. Sulfonyl thiosemicarbazides are the members containing sulfonyl group and are of interest in pharmacological researches due to their antitumour and enzyme inhibition properties. In this thesis, 12 compounds were synthesised by reacting 2-naphthalene sulfonyl hydrazide with various isothiocyanates. The pharmacokinetic properties of the molecules such as H-bond acceptors, H-bond donors, TPSA, Lipinski, iLogP and BBB permeability were also investigated SwissADME programme used in drug design and the structure of compounds were evaluated by spectroscopic methods such as FT IR, 1H NMR, 13C NMR and.