Understanding as listening: Dostoevsky influence on Bakhtinian philosophy
Dinleyerek anlamak: Bahtin felsefesinde Dostoyevski etkisi
- Tez No: 937283
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öznelerarası ilişkilerin doğası hakkındaki fikirleri açısından Mihail Mihayloviç Bahtin'in erken ve geç felsefesi arasındaki farkı ortaya çıkarmaktır. Bahtin'in felsefesinin başından beri diyalojik olmadığını ve diyalog kavramının ancak 1929'da Dostoyevski üzerine yaptığı çalışmadan sonra merkezi bir rol oynamaya başladığını iddia ediyorum. Farklı ve belirli özneler arasındaki canlı iletişim koşullarının incelenmesi yolu ile, diyalojik ilişkilerin temel özelliklerini içsellik, karşılıklılık ve eşzamanlılık olarak belirledikten sonra, Dostoyevski Sanatının Sorunları'ndan önce yazdığı eserlerine odaklanarak katılımcı düşünceyi açıklıyorum. Erken dönem felsefesinde Bahtin özneler arasında her bir katılımcının aktif olarak birbiriyle karşılıklı ve eşzamanlı ilişkilenmediği tek taraflı bir ilişki tanımladığından, diyalojik ilişkinin gerekli koşullarının katılımcı ilişkilerde mevcut olmadığını açıklığa kavuşturuyorum. Erken ve geç dönem estetik ilişki anlayışları arasındaki farkın açıklanmasından sonra, Dostoyevski'nin çoksesli romanında yazar-kahraman ilişkisini incelemesinin Bahtin'in öznelerarası ilişkilere dair katılımcı ve diyalojik anlayışı arasındaki eşiği teşkil ettiğini gösteriyorum. Son olarak, çok sesli romanlarında yazar ve kahraman arasındaki diyalojik ilişkiyi göstermek için Dostoyevski'nin içsel diyalojik yaklaşımını inceliyorum.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this study is to reveal the difference between early and later philosophy of Mikhail Mikhailovich Bakhtin in terms of his ideas on the nature of intersubjective relationships. The main claim is that Bakhtin's philosophy is not dialogical from the beginning, but the concept of dialogue begins to play a central role after his study on Dostoevsky in 1929. Starting with the explanation of the conditions of living communication between different particular subjects, I show the main features of dialogic relationships that are internality, mutuality and simultaneity. Later, by focusing on Bakhtin's works that he wrote before Problems of Dostoevsky's Art, I argue that the necessary conditions of dialogic relationship do not exist in participative relationship, because in his early philosophy Bakhtin defines a one-sided relationship rather than the one that each participant actively relate themselves to others simultaneously. After the explication of the difference between his early and later conceptions of aesthetic relationship, I demonstrate that the threshold between Bakhtin's participative and dialogical understanding of intersubjective relationships is his phenomenological examination of Dostoevsky's relation with the hero in his polyphonic novels. Finally, I examine Dostoevsky's internally dialogic approach, as Bakhtin defines, in order to display the dialogic relationship between the author and the hero in his polyphonic novels.