Ampelographic evaluation and genome analysis of different grapevine breeding lines
Farklı asma ıslah hatlarının ampelografik değerlendirilmesi ve genom analizi
  1. Tez No: 937303
  2. Yazar: HAKAN FURKAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CHRISTIAN ZÖRB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universität Hohenheim
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Asma, dünyada en yaygın olarak yetiştirilen ve tarımsal açıdan değerli meyve ürünlerinden biridir. Bağ mildiyösü ve külleme hastalıklarına karşı yürütülen yoğun tarımsal koruma, doğal yaşam alanı üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. İklim değişikliğine bağlı ekstrem hava koşulları asmanın gelişimini ciddi şekilde etkilemektedir. Bu nedenle, mildiyö ve külleme hastalıklarına dayanıklı ve iklim değişikliğinin getirdiği çevresel koşullara adapte olmuş yeni asma çeşitlerinin üretimi sürdürülebilir bağcılık için gereklidir. Bu çalışmada, 18 asma ıslah hattı, asma ıslahı ve bağcılıkta önemli olan ampelografik ve fizyolojik özelliklere göre değerlendirilmiştir. Salkım çürüklüğüne etki eden salkım sıklığının tane tutum oranından önemli ölçüde etkilendiği tespit edilmiştir. Dört ıslah hattı, önceliklendirilmiş özellikler açısından istenen performansı sergilemiştir. Bu genotiplerde külleme dayanıklılık genleri Ren3 ve Ren9 ile bağ mildiyösü dayanıklılık genleri Rpv3.1, Rpv3.3 ve Rpv10 tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bu genotiplerde küllemeye karşı total bir direnç geninin bulunmaması, bu genotiplerin yeni çeşitlerden ziyade yeni melezlemeler için ebeveyn olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Bu genotiplerin yanı sıra, herhangi bir direnç geni taşımamasına rağmen tarla gözlemlerinde küllemeye karşı iyi performans gösteren Leon Millot yavruları, tanımlanmamış R geni için değerli bir genetik kaynağı temsil edebilir.
Özet (Çeviri)
Grapevine is one of the most widely cultivated and agriculturally valuable fruit crops in the world. Economically intensive agricultural protection against downy and powdery mildew diseases has negative impact on the habitat. Extreme weather conditions due to climate change severely affect the development of grapevine. Therefore, the production of novel grapevine cultivars resistant to downy and powdery mildew diseases and adapted to the environmental conditions brought by climate change is essential for sustainable viticulture. In this study, 18 grapevine breeding lines were examined based on ampelographic and physiological characteristics which are crucial in grapevine breeding and viticulture. Cluster compactness, which influences bunch rot disease, was found to be significantly affected by the berry set ratio. Four breeding lines exhibited the desired performance in terms of prioritized traits. In these genotypes, powdery mildew resistance genes Ren3 and Ren9 and downy mildew resistance genes Rpv3.1, Rpv3.3, and Rpv10 were detected. Nevertheless, the lack of a total resistance gene against powdery mildew in these genotypes led to the conclusion that these genotypes could be utilized as parents for new crosses rather than as new cultivars. Besides these genotypes, Leon Millot progeny, which performed decently against downy mildew in field observations despite not carrying any resistance gene, might represent a valuable genetic resource for the unidentified R gene.