Adölesan dönemde polikistik over sendromu tanısı alan hastalarda uyku kalitesi ve depresyon durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of sleep quality and depression status in patients diagnosis of polycystic ovarian syndrome during adolescence
- Tez No: 937320
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN, DR. NURŞEN KURTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, adölesan dönemde Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı almış bireylerde uyku kalitesi, uykusuzluk düzeyi ve depresyon belirtilerini değerlendirmek; bu parametrelerin birbirleriyle olan ilişkisini ve PKOS tanısının psikolojik sonuçlarını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2025 – Mayıs 2025 tarihleri arasında, üçüncü basamak bir sağlık kurumunun adölesan jinekoloji polikliniğine başvuran, 11-19 yaş aralığındaki toplam 157 adölesan birey dahil edilmiştir. Katılımcılar PKOS tanılı 78 kişi ve sağlıklı kontrol grubu olan 79 kişi olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Uyku ve psikolojik durum değerlendirmeleri için Atina Uykusuzluk Ölçeği (AUÖ), Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiş, gruplar arası farklar ve korelasyonlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate sleep quality, the level of insomnia, and symptoms of depression in adolescents diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS); to examine the relationships among these parameters; and to reveal the psychological consequences of a PCOS diagnosis. Materials and Methods: A total of 157 adolescent individuals aged between 11 and 19 years who presented to the adolescent gynecology outpatient clinic of a tertiary healthcare institution between January 2025 and May 2025 were included in the study. The participants were divided into two groups: 78 individuals diagnosed with PCOS and 79 healthy controls. To assess sleep and psychological status, the Athens Insomnia Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, and Beck Depression Inventory were administered. The data were analyzed using the SPSS software, and statistical evaluations were conducted to assess differences and correlations between the groups.