Yetişkinlerde meyan kökü kullanım durumu: Gaziantep ili pilot çalışma örneği
The use of licorice root in adults: A pilot study example fromGaziantep province
- Tez No: 937362
- Danışmanlar: PROF. DR. EFSUN KARABUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geleneksel bitkisel ürünlerin tüketimi yaygın olmakla birlikte bu ürünlerin sağlık üzerindeki etkilerini inceleyen bilimsel çalışmalar yok denecek kadar azdır. Bu araştırma; Gaziantep ili Şehitkamil ve Şahinbey ilçe sınırları içerisinde yaşayan yetişkin bireylerin meyan kökü tüketim alışkanlıklarını ve bu alışkanlıklarının sosyo-demografik, kültürel ve sağlıkla ilişkili yönlerini değerlendirmek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma verileri Aralık 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Basit rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenen toplam 300 birey (38,19±14,01 yıl) (%45,30'u erkek) araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen dört bölümden oluşan soru formu (sosyo-demografik bilgiler, sigara içme ve alkollü içecek tüketim alışkanlıkları, sağlık durumu ve meyan kökü kullanım durumu) ile yüz yüze görüşme tekniğiyle veriler toplanmıştır. Antropometrik ölçümlerden vücut ağırlığı (kg) ve boy uzunluğu (cm) araştırmacı tarafından standartlarına uygun olarak ölçülmüş ve Beden Kütle İndeksi (kg/m2) hesaplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bireylerin meyan kökü tüketim oranı %54,30 olup erkek bireylerin 87'si (%64,00) ve kadın bireylerin 76'sı (%46,30) meyan kökünü tüketmektedir (p0,05). Bireylerin beyanına göre %30,70'inin meyan kökü çeşitlerini tüketimi sonrasında yan etki görülmektedir. En sık görüldüğü beyan edilen yan etkiler tansiyonun yükselmesi (%40,26) ve baş ağrısıdır (%31,17). Yan etki gören bireylerin %12,00'si bu nedenle hekime başvururken %28,60'ı meyan kökü tüketimini sonlandırdığını bildirmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, meyan kökünün bölgesel ve kültürel bağlamda önemli bir yere sahip olduğu, ancak sağlık üzerindeki potansiyel risklerinin ve etkilerinin dikkatle ele alınması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
While the consumption of traditional herbal products is widespread, scientific studies examining their effects on health are almost nonexistent. This study was planned and conducted to evaluate the licorice consumption habits of adults living in the Şehitkamil and Şahinbey districts of Gaziantep province and the socio-demographic, cultural, and health-related aspects of these habits. The licorice consumption habits of adults in these districts were examined in detail, focusing on their socio-demographic, cultural, and health-related dimensions. Data for the study were collected between December 2023 and June 2024. A total of 300 individuals (38,19 ± 14,01 years; %45,30 male), selected using the simple random sampling method, participated in the study. Data was gathered through face-to-face interviews using a four-section questionnaire developed by the researcher (including socio-demographic information, smoking and alcohol use habits, health status, and licorice plant/root usage). Anthropometric measurements, including body weight (kg) and height (cm), were taken in accordance with standard protocols, and Body Mass Index (kg/m²) was calculated. The data was analyzed using the IBM SPSS Statistics 23 package program. The licorice plant consumption rate among individuals was %54,30, with 87 men (%64,00) and 76 women (%46,30) consuming licorice (p0,05). According to participants, %30,70 experienced side effects after consuming licorice products. The most reported side effects were increased blood pressure (%40,26) and headaches (31,17). Among those who experienced side effects, %12,00 sought medical attention, and %28,60 reported discontinuing licorice consumption. The findings of the study suggest that licorice root holds significant regional and cultural importance, but its potential health risks and effects must be carefully considered.