Gösterip yaptırmaya dayalı öğretim yöntemi ile sanal gerçeklik teknolojisiyle öğrenmenin karşılaştırılması: Masa tenisi örneği
Comparison of teaching method based on demonstration and learning with virtual reality technology: Table tennis example
  1. Tez No: 937442
  2. Yazar: EYLEM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA MUTLU BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, Bitlis ilinin Tatvan ilçesinde bulunan Sporcu Fabrikasında spor eğitimi alan öğrencilerin, gösterip yaptırmaya dayalı öğretim yöntemi ile sanal gerçeklik teknolojisiyle öğrenmenin karşılaştırılmasının masa tenisi branşı açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini temsil edebilecek örneklem büyüklüğü %95 güven aralığında 0.05 hata miktarı göz önünde bulundurularak, amaçlı örnekleme ile belirlenen 24 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma grubu 12-14 yaş aralığındaki masa tenisi eğitimi alan 24 (12 kız – 12 erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma grubu; deney grubu sanal gerçeklik gözlüğü aracılığı ile 6 kız - 6 erkek öğrenci masa tenisi antrenman programı alırken; kontrol grubu gösterip yaptırmaya dayalı öğretim yöntemi ile 6 kız - 6 erkek öğrenci masa tenisi antrenman programını alan iki gruptan oluşmaktadır. Araştırma da nicel araştırma yöntemlerinden deneysel araştırmalar modelinden ön-test son-test kontrol gruplu araştırma deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Antrenman programını içeren kontrol listesi”kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun her ikisine de 8 hafta boyunca haftada 3 gün, günde 60 dakika olacak şekilde masa tenisi antrenman programı uygulanmıştır. Aynı antrenman programında bir grup gerçek ortamda öğrenme sağlanırken; diğer grup aynı antrenman programı ile sanal ortamda öğrenme sağlanmıştır. Bir antrenman biriminde 10-15 dakika ısınma, 30-40 dakika teknik-taktik veya kondisyonel özellikleri geliştirmeye yönelik antrenman uygulanmış olup antrenman bitiminde 10-15 dakikalık soğuma egzersizleri yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak toplanan verilerin analizinde, SPSS-22 paket programı aracılığıyla frekans, yüzde dağılım, aritmetik ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistikler; araştırmada yer alan grup içi karşılaştırmalar için ise Paired Sample T-test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the comparison of the teaching method based on demonstration and learning with virtual reality technology in terms of table tennis branch of the students receiving sports training in the Sports Factory in Tatvan district of Bitlis province. The sample size that can represent the study population of the research consists of 24 students determined by purposeful sampling, taking into account the error amount of 0.05 at %95 confidence interval. The research group consisted of 24 (12 girls - 12 boys) students between the ages of 12-14 years who received table tennis training. The research group consists of two groups; the experimental group consists of 6 girls - 6 boys receiving table tennis training program through virtual reality goggles, and the control group consists of 6 girls - 6 boys receiving table tennis training program with the teaching method based on demonstration. In the research, pre-test post-test control group research design from the experimental research model of quantitative research methods was used.“Personal Information Form”and“Checklist including the training program”prepared by the researcher were used as data collection tools. Table tennis training program was applied to both experimental and control groups for 8 weeks, 3 days a week, 60 minutes a day. In the same training program, one group was provided with learning in a real environment, while the other group was provided with learning in a virtual environment with the same training program. In one training unit, 10-15 minutes of warm-up, 30-40 minutes of training to improve technical-tactical or conditional characteristics were applied and 10-15 minutes of cooling exercises were performed at the end of the training. In the analysis of the data collected in accordance with the purpose of the research, descriptive statistics such as frequency, percentage distribution, arithmetic mean, standard deviation were used through SPSS-22 package program; Paired Sample T-test was used for intra-group comparisons in the research.