6-18 yaş çocuğu olan annelerin eşleri ile çift uyumu ve ebeveyn yetkinliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between dyadic adjustment andparental competence with the spouses of mothers with childrenaged 6-18
- Tez No: 937446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada 6-18 yaş çocuğu olan annelerin eşleri ile çift uyumu ve ebeveyn yetkinliği arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapılan araştırmanın örneklemine, 1 Ocak 2024-1 Eylül 2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bulunan araştırmaya katılmaya gönüllü olan 385 kadın dahil edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Anneler için Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği (AEYÖ) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Cronbach Alfa güvenirlik testi, bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA testi nonparametrik verilerde Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.Korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan annelerin yaş ortalamasının 37.08±5.90, ortalama ilk evlenme yaşlarının 21.91±3.71 olduğu, annelerin %82.6'sının çekirdek aile tipinde yaşadığı belirlenmiştir. Annelerin Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği toplam puan ortalaması 52.11±9.25 olarak bulunmuştur. Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği toplam puanı ile yaş, ilk evlenme yaşı, evlilik süresi, çocuk yaşı ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the relationship between dyadic adjustment and parental competence with the spouses of mothers with children aged 6-18. Material and Method: The sample of this descriptive and correlational study consisted of 385 women who voluntarily participated in the research at Ordu University Training and Research Hospital between January 1, 2024, and September 1, 2024. Data collection tools included the Personal Information Form, the Revised Dyadic Adjustment Scale (RDAS), and the Parental Competence Scale for Mothers (PCSM). Descriptive statistical methods, Cronbach's Alpha reliability test, independent samples t-test, ANOVA test, Mann Whitney U and Kruskal Wallis test were used for data analysis. Correlation and regression analysis were performed. Results: It was determined that the average age of the participating mothers was 37.08±5.90 years, and their average age at first marriage was 21.91±3.71 years. Additionally, 82.6% of the mothers lived in a nuclear family structure. The average total score of the Revised Dyadic Adjustment Scale (RDAS) was found to be 52.11±9.25. No significant relationship was found between the total RDAS score and age, age at first marriage, duration of marriage, child's age, or the number of children. However, a statistically significant difference was observed in the total RDAS score based on income level, communication with the spouse, and sexual life satisfaction. The average total score of the Parental Competence Scale for Mothers (PCSM) was determined as 153.40±23.98.