Gastroskopi yapılan hastaların gastrointestinal semptomlarının ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of gastrointestinal symptoms and quality of life in patients with gastroscopy
  1. Tez No: 937445
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÖKCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN NURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Gastroenterology, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, gastroskopi yapılan, ancak semptomların organik bir nedene dayanmadığı hastalarda gastrointestinal semptomların ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endoskopi Ünitesi'nde gastroskopi yapılan ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 128 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından Mart-Ağustos 2024 tarihleri arasında ''Hasta Bilgi Toplama Formu'' ve ''Gastrointestinal Yaşam Kalitesi İndeksi'' kullanılarak, yüz yüze görüşerek, ortalama 20-30 dakikada toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ortalama, standart sapma, Kolmogrow Smirnov testi, Kurtosis ve Skewness testleri, Independent t testi, ANOVA ve basit doğrusal regresyon testleri kullanıldı. Araştırmada, hastaların Gastrointestinal Yaşam Kalitesi İndeksi ana semptomlar alt boyut puan ortalaması 19.77±7.53, fiziksel bulgular alt boyut puan ortalaması 13.51±5.62, psikolojik bulgular alt boyut puan ortalaması 14.07±4.85, sosyal bulgular alt boyut puan ortalaması 11.18±2.82 ve hastalık bağımlı bulgular alt boyut puan ortalaması 28.67±6.52 olarak hesaplanmıştır. Gastrointestinal Yaşam Kalitesi İndeksi toplam puan ortalaması 87.22±21.19, son 15 günde yaşanan gastrointestinal semptom sıklığı toplam puan ortalaması 25.32±110.79 olarak bulunmuştur. Hastaların endoskopiye başvuru nedeni olan semptomun şiddeti 9-10 olan, acile başvuran, ağız içi yara sıklığı çok olan ve her gün yoğurt/ayran tüketen hastaların gastrointestinal semptom sıklığı toplam puanı daha yüksekti.
Özet (Çeviri)
In the study, descriptive and cross-sectional study was conducted to evaluate gastrointestinal symptoms and quality of life in patients who underwent gastroscopy but whose symptoms did not have an organic cause. The study sample consisted of 128 patients who underwent gastroscopy in the Endoscopy Unit of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital and fulfilled the inclusion criteria. The data were collected by the researcher between March-August 2024 by using the 'Patient Information Collection Form' and 'Gastrointestinal Quality of Life Index' by face-to-face interview in an average of 20-30 minutes. Percentage, mean, standard deviation, Kolmogrow Smirnov test, Kurtosis and Skewness tests, Independent t test, ANOVA and simple linear regression tests were used to evaluate the data. In the study, the mean Gastrointestinal Quality of Life Index main symptoms subscale score was 19.77±7.53, the mean physical symptoms subscale score was 13.51±5.62, the mean psychological symptoms subscale score was 14.07±4.85, the mean social symptoms subscale score was 11.18±2.82 and the mean disease-dependent symptoms subscale score was 28.67±6.52. The mean total score of the Gastrointestinal Quality of Life Index was 87.22±21.19 and the mean total score of the frequency of gastrointestinal symptoms in the last 15 days was 25.32±110.79. The total score of gastrointestinal symptom frequency was higher in patients whose severity of the symptom that was the reason for endoscopy was 9-10, who applied to the emergency department, who had a high frequency of intraoral wounds and who consumed yoghurt/buttermilk every day.