Oküler nadir hastalık modellemesine yönelik hasta iPKH temelli kornea organoidlerinin geliştirilmesi; Aniridia
Development of patient iPSC-derived cornea organoids as ocular rare disease model; Aniridia
  1. Tez No: 937455
  2. Yazar: ALİ CAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Göz Hastalıkları, Biology, Genetics, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Aniridia, öncelikle PAX6 mutasyonlarından kaynaklanan nadir bir doğuştan gelen göz hastalığıdır ve Aniridiye Bağlı Keratopati (AAK) olarak bilinen ilerleyici kornea dejenerasyonuna yol açar. AAK, limbik kök hücre yetmezliği (LSCD) nedeniyle korneanın damarlanması, opaklaşması ve keratinizasyonu ile sonuçlanır. Günümüzde AAK'yi incelemek için sınırlı sayıda in vitro model bulunmaktadır, bu da hastalığın patogenezinin ve tedavisinin araştırılmasını zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, hasta kaynaklı indüklenmiş pluripotent kök hücreler (iPSC'ler) kullanarak 3 boyutlu (3D) bir kornea organoid modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu modelin AAK fenotiplerini yansıtacağını ve in vitro terapötik testler için bir platform sağlayacağını hipotez olarak öne sürüyoruz. Hasta kaynaklı iPSC'ler kornea organoidlerine farklılaştırılmış ve immünboyama, gen ekspresyon profillemesi ve histolojik analizler kullanılarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, moleküler düzensizlikleri belirlemek amacıyla ileri omik yaklaşımlar olan transkriptomik ve metabolomik analizler de uygulanmıştır. Elde edilen organoid bazlı kornea modeli, AAK için ilaç yeniden kullanılması (drug repurposing) çalışmalarına yönelik bir test platformu olarak kullanılmıştır. Bu tez çalışması, nadir bir hastalığa yönelik olarak hasta kaynaklı iPSC'lerin bir in vitro organoid modelinde kullanım stratejisini ortaya koymakta ve ilaç yeniden konumlandırma açısından modelin potansiyelini doğrulamaktadır. Üretilen kornea organoidleri, kornea dokusunun gelişimini taklit ederek ilgili hastalık mekanizmalarının daha derinlemesine anlaşılmasını sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aniridia is a rare congenital eye disorder primarily caused by PAX6 mutations, leading to progressive corneal degeneration known as Aniridia-Associated Keratopathy (AAK). AAK results from limbal stem cell deficiency (LSCD), causing vascularization, opacification, and keratinization of the cornea. Currently, there are limited in vitro models to study AAK, hindering research on its pathogenesis and treatment. This study aims to develop a three-dimensional (3D) corneal organoid model of AAK using patient-derived induced pluripotent stem cells (iPSCs). We hypothesize that this model will replicate AAK phenotypes and enable in vitro therapeutic testing. Patient-derived iPSCs were differentiated into corneal organoids and characterized using immunostaining, gene expression profiling, and histological analysis. Advanced omics approaches, including transcriptomics and metabolomics, were also employed to identify molecular dysregulations. Generated organoid based cornea model was utilized as test platform for drug repurposing towards AAK. This thesis work shows a strategy on utilization of patient derived iPSCs to achieve an in vitro organoid model of a rare disease and validate its potential as test bed for drug reproposing. Generated cornea organoids recapitulate development of cornea tissue formation and facilitate a deeper understanding of associated disease mechanisms.