Solunumsal yoğun bakım ünitesine alınan hastalarda kabul yerlerine göre mortalite belirteçlerinin tanımlanması
Identification of mortality markers in patients admitted to the respiratory intensive care unit according to their admission sites
  1. Tez No: 708562
  2. Yazar: BÜŞRA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKAY GÜNGÖR, DOÇ. DR. SİNEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş-Amaç: Yoğun Bakım Ünitesine (YBÜ) kabul edilen kritik hastalarda kabul yerinin mortaliteye etkisi ile ilgili veri ülkemizde ve dünya literatüründe yetersizdir. Çalışmada, solunum yetmezliği ve mevcut kronik akciğer hastalığının akut kötüleşmesi ile acile başvurup direkt YBÜ' ye yatırılan ya da servisten YBÜ' ye nakiledilen hastalarda kabul yerinin YBÜ mortalitesini nasıl etkilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Geriye dönük gözlemsel kesitsel çalışmaya, Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma hastanesinin Hastanemiz 3. Düzey Solunumsal YBÜ' de 2018 –2019 yıllarında yatan hastalar alındı. YBÜ' ye 2. Düzey ve cerrahi YBÜ' den nakil gelen hastalar ile YBÜ' de 24 saatten az kalan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların demografik bilgileri, ek hastalıkları, yatış tanıları, yatış APACHE II skoru, YBÜ' ye nereden kabul edildikleri, mekanik ventilasyon desteğinin varlığı, tipi (invaziv ya da noninvaziv) ve süreleri, YBÜ yatış süreleri ve mortaliteleri kaydedildi. Çalışma dönemi içinde YBÜ' de ölen hastalar istatistiksel değerlendirmeye alındı. Hastalar YBÜ geliş yerlerine (acil servis ve servis) göre gruplandırılarak yoğun bakım mortalite belirteçlerini tanımlamaya yönelik analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmaya Düzey 3 solunumsal YBÜ' ye yatırılan 2173 hasta alındı. Hastaların %46 (n:1011) acil servisten, %54 (n:1162) göğüs hastalıkları servisinden kabul edilmişti. Hastaların yaş ortalaması 70 olup, %66' sı (n:1429) erkekti. En sık yatış nedeni pnömoni idi. En sık ek hastalığın %54 (n:1171) oranı ile kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) olduğu görüldü. Hastaların %42 (n:922) oranı ile en sık solunum destek tedavisi olarak noninvaziv ventilasyon (NIV) ve O2 desteği aldıkları görüldü. IMV desteğinin servisten gelen hastalarda, NIV desteğinin acilden gelen hastalarda daha fazla uygulandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Data on the effect of admission sites on mortality in critically ill patients admitted to the Intensive Care Unit (ICU) are insufficient in our country and the world literature. This study aimed to investigate how the admission site affects ICU mortality in patients with respiratory failure and acute worsening of existing chronic lung disease who are admitted to the emergency department and are hospitalized directly to the intensive care unit or transferred from the ward to the ICU. Method: This is a retrospective observational cross-sectional study. The study included hospitalized patients in Level 3 respiratory ICU in 2018–2019. Patients transferred from Level 2 ICU and surgical ICU excluded from the study. Information on patients was obtained from monthly statistics data of the respiratory ICU. Demographic information, comorbidities, hospitalization diagnosis, APACHE II value of hospitalization, admitted to the ICU (emergency room, ward), type and duration of mechanical ventilation support (invasive or noninvasive), length of stay in the ICU and mortality were recorded. Patients died during the study period in the ICU were statistically evaluated. Patients are grouped according to ICU arrivals (emergency and ward). Analysis was performed to define the markers of intensive care mortality. Result: The study was included 2173 patients admitted to the Level 3 respiratory ICU in the study period. 46% (n:1011) of the patients were admitted from the emergency department and 54% (n:1162) from the chest diseases service. The mean age of the patients was 70 and 66% (n:1429) of them were male. Pneumonia was found the most common reason for hospitalization. The most common comorbidity was found to be chronic obstructive pulmonary disease (COPD) with a rate of 54% (n:1171). It was observed that the patients received noninvasive ventilation (NIV) and O2 support as the most common respiratory support treatment with a rate of 42% (n:922). It was observed that IMV support was applied more in patients coming from the service and NIV support was applied more in patients coming from the emergency department.