Futbolcularda eş zamanlı antrenman metodu; sürat ve çeviklik
Concurrent training method in footballers; speed and agility
  1. Tez No: 937466
  2. Yazar: AHMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, 18 yaş ve üzeri futbolculara uygulanan eş zamanlı antrenman metodunun sürat ve çeviklik üzerine etkisini incelemektir. Çalışmamıza, Konya Amatör Süper Ligi'nde mücadele eden 19 gönüllü futbolcu katılmıştır. Bu çalışma yaş ortalaması 20,42±1,07 yıl olan toplam 19 gönüllü futbolcu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar random (rastegele) sistemiyle deney (n=10) ve kontrol (n=9) gruplarına ayrılmıştır. Tüm katılımcılar normal fiziksel özelliklere sahip olup herhangi bir sakatlık geçmişine sahip değildir. Her iki grubada çalışma öncesinde futbol sahasında 20m. sürat, 30m. sürat ve çeviklik ön testler yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce yapılan testlerde deney grubu sürat (20m) ön test ortalaması 2,88±,09 sn., sürat (30m) ön test ortalaması 3,90±,17 sn., çeviklik ön test ortalaması 9,49±,50 sn. olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise sürat (20m) ön test ortalaması 2,81±,13 sn., sürat (30m) ön test ortalaması 3,84±,12 sn., çeviklik ön test ortalaması 9,31±,35 sn. olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan deney ve kontrol grubu sporcularında sürat (20m), sürat (30m) ve çeviklik ön test sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). Deney grubu, normal antrenman programına ek olarak 6 haftalık eş zamanlı antrenman programına tabi tutulurken, kontrol grubu yalnızca rutin antrenmanlarına devam etmiştir. Yapılan 6 haftalık çalışma sonrrasında yapılan son testlerde deney grubu sürat (20m) son test ortalaması 2,59±,19, sürat (30m) son test ortalaması 3,49±,19 sn., çeviklik son test ortalaması 8,88±,35 sn. olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunda ise sürat (20m) son test ortalaması 2,83±,11sn., sürat (30m) son test ortalaması 3,82±,12 sn., çeviklik son test ortalaması 9,30±,45 sn. olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the concurrent training method on the speed and agility performance of football players aged 18 and above. Nineteen volunteer football players competing in the Konya Amateur Super League participated in our study. This study was conducted on a total of 19 volunteer football players with an average age of 20.42±1.07 years. The participants were randomly divided into experimental (n=10) and control (n=9) groups. All participants had normal physical characteristics and had no history of injury. Before the study, 20m speed, 30m speed and agility pre-tests were applied to both groups on the football field. In the tests performed before the study, the experimental group's speed (20m) pre-test average was found to be 2.88±.09 sec., speed (30m) pre-test average was found to be 3.90±.17 sec., and agility pre-test average was found to be 9.49±.50 sec. In the control group, the speed (20m) pre-test average was determined as 2.81±.13 sec., speed (30m) pre-test average was 3.84±.12 sec., and agility pre-test average was 9.31±.35 sec. No statistically significant difference was found in the speed (20m), speed (30m) and agility pre-test results of the experimental and control group athletes who participated in the research (p>0.05). While the experimental group was subjected to a 6-week simultaneous training program in addition to the normal training program, the control group only continued their routine training. In the post-tests conducted after the 6-week study, the speed (20m) post-test average of the experimental group was determined as 2.59±.19, speed (30m) post-test average was 3.49±.19 sec., and agility post-test average was 8.88±.35 sec. In the control group, the speed (20m) post-test average was measured as 2.83±.11 sec., the speed (30m) post-test average was 3.82±.12 sec., and the agility post-test average was 9.30±.45 sec.