Üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranışları ve besin atığı oluşturma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of university students' behaviors towards sustainable nutrition and food waste creation situations
  1. Tez No: 937492
  2. Yazar: AYBÜKE KAYIŞKIRAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir beslenmeye yönelik bilgi düzeylerini ve bu bilgiyi günlük yaşamlarına ne ölçüde yansıttıklarını belirlemek amacıyla tasarlanmış kapsamlı bir araştırmadır. Mayıs-Aralık 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen bu kesitsel araştırmanın örneklemini; İstinye Üniversitesi Topkapı Kampüsü'nde öğrenim görmekte olan 278'i kadın (%72,6) ve 105'i erkek (%27,4) toplam 383 öğrenci oluşturmaktadır. Bireylerin sosyodemografik özellikleri, beslenme durumlarına ilişkin bazı verileri, Yemek Hizmetlerinden Memnuniyet Anketi, Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği ve Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeğini içeren anket formu katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a comprehensive study designed to determine the knowledge levels of university students regarding sustainable nutrition and the extent to which they reflect this knowledge in their daily lives. The sample of this cross-sectional study conducted between May and December 2024 consists of a total of 383 students, 278 of whom are female (72.6%) and 105 of whom are male (27.4%), studying at İstinye University Topkapı Campus. The questionnaire form, which includes the sociodemographic characteristics of the individuals, some data on their nutritional status, the Food Services Satisfaction Survey, the Sustainable Food Literacy Scale and the Sustainable Nutrition Behavior Scale, was applied to the participants face-to-face.