17. yüzyıl kasidelerinde fahriye
Fahriye in 17th century odes
- Tez No: 937547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİR SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
17. yüzyıl, klasik Türk şiirinin güçlü bir dönemidir. Dönemin şairleri sanatlarını; kaside, gazel, rüba'î, kıt'a gibi farklı nazım şekilleriyle göstermiştir. Özellikle kaside içerisinde yer alan fahriye bölümü, şairlerin kendi şahsiyetlerini, şiirlerini ve yeteneklerini göstermesi için önemli bir araç olmuştur. Şairlerin memduhuna yaptığı övgünün arkasında çeşitli beklentiler vardır. Bu beklentilerin yerine gelmesi için şairler şahsiyetlerini, şiirlerini, yeteneklerini överek memduha layık olduklarını ispat etmeye çalışmıştır. Tezin konusu, 17. yüzyıl kasidelerindeki fahriye bölümünün ayrıntılı olarak incelenmesidir. Bu doğrultuda şairlerin şahsiyetleri ve şairlik kabiliyetleri incelenmiş; şiirleri mana, fikir, eda ve üslup güzelliği yönüyle ele alınmıştır. Şairler fahriye bölümünde sıkça kendilerini diğer şairlerle kıyaslamış; bu mukayesede şair bazen kendini üstün görmüş, diğer şairleri yermiş bazen de aynı şairleri üstat olarak kabul etmiş kendini onların takipçisi saymıştır. Bu durum tezde şairin kendini Türk, Arap, Acem ve isim vermeden diğer şairlerle mukayese etmesi yönüyle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The 17th century was a strong period of classical Turkish poetry. The poets of the period demonstrated their art through different verse forms such as ode, ghazal, ruba'i, kıta. Especially the fahriye section in the ode was an important tool for poets to show their own personalities, poems and talents. There were various expectations behind the poets' praise of their praised ones. In order for these expectations to be fulfilled, poets tried to prove that they were worthy of the praise by praising their personalities, poems and talents. The subject of the thesis is a detailed examination of the fahriye section in the 17th century odes. In this context, the personalities and poetic abilities of the poets were examined; their poems were examined in terms of meaning, idea, tone and style beauty. In the fahriye section, the poets frequently compared themselves with other poets; in this comparison, the poet sometimes considered himself superior, criticized other poets and sometimes accepted the same poets as masters and considered himself their follower. This situation was addressed in the thesis in terms of the poet comparing himself with Turkish, Arab, Persian and other poets without naming them.