Influencer pazarlama ve Z kuşağı etkileşimi: Instagram örneği
Influencer marketing and generation Z interaction: Instagram example
  1. Tez No: 937550
  2. Yazar: YAREN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Z kuşağı, yeni nesil tüketicilerdir ve işletmeler, rekabetçi kalabilmek için bu etkili demografiyi etkilemeleri ve çekmeleri gerektiğinin farkındadır. Z kuşağının etkileyici satın alma gücü, onu hedef kitlesini büyütmek isteyen işletmeler için değerli kılmaktadır. Z kuşağı kitlesine hitap edebilmek için markaların en son trendler konusunda güncel kalması, bu kitlenin dilini konuşması ve onu meşgul edecek yeni deneyimler sunması gerekmektedir. Influencer pazarlaması, profesyonellerin ilişkiler kurmasına ve marka farkındalığını artırmasına olanak tanıdığından Z kuşağının sosyal medyada ilgisini çekmek isteyen markalar için iyi bir uygulamadır. Markalar, gerçek mikro influencerlarla yapılan işbirlikleri sayesinde genç kitleleri organik, özgün ve etkili bir şekilde hedeflemek için sosyal platformları kullanabilmektedir. Z kuşağı, ilişki kurdukları ve güvendikleri kişiler tarafından oluşturulan içeriklerle daha fazla bağlantı kurmakta, bu da kullanıcı tarafından oluşturulan içerik yoluyla kazanılan medya değerinde artışa yol açmaktadır. Özellikle Z kuşağı kullanıcı katılımındaki önemli artış nedeniyle, influencer pazarlama faaliyetleri dijital alanda yaygın olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir. Bu çalışmada; influencer pazarlama ve Z kuşağı etkileşimi, Instagram örneği üzerinden içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Generation Z is the next generation of consumers and businesses recognize that they need to attract and attract this influential demographic to remain competitive. Generation Z's impressive purchasing power makes it valuable for businesses looking to grow their target audience. To appeal to the Gen Z audience, brands need to stay up to date on the latest trends, speak their language, and offer new experiences to engage them. Influencer marketing is a good practice for brands looking to engage Gen Z on social media, as it allows professionals to build relationships and increase brand awareness. Thanks to collaborations with real micro-influencers, brands can use social platforms to target young audiences organically, authentically and effectively. Generation Z is more engaged with content created by people they relate to and trust, leading to an increase in earned media value through user-generated content. Especially due to the significant increase in Generation Z user participation, influencer marketing activities have become a widely used tool in the digital space. In this study; Influencer marketing and Generation Z interaction was examined with the content analysis method through the Instagram example.