KALIP YÖNTEMİNE GÖRE YENİ Ni(II) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ, KARAKTERİZASYONU, İNDİKATÖR VE ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ
NEW Ni(II) COMPLEXES SYNTHESIS BY THE TEMPLATE REACTION, CHARACTERİZATION,INVESTIGATION OF INDICATOR AND ANTIMIROBIYAL PROPERTIES
- Tez No: 937632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURŞEN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Sunulan bu yeni Schiff bazı ve Ni(II) komlekslerinin sentezi, karakterizasyonu, indikator ve antimikrobiyal özelliklerinin araştırılması üzerinedir. Salisilaldehit ve türevleri olan 5-flor, 5-klor, 5-brom ve 5-metil benzaldehit ile 2-amino-5,6,7,8-tetrahidro-4H-siklohepta[b]selenofen-3-karbonitril den beş adet yeni Schiff bazı sentezlendi. Yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-GB spektrumları ve element analizleri ile aydınlatıldı. Ni(II) kompleksleri kalıp yöntemine göre sentezlendi. Sentez için, 2-amino-5,6,7,8-tetrahidro-4H-siklohepta[b]selenofen-3-karbonitril, aldehit (salisilaldehit (Se-SchH), 2-hidroksi-5-florbenzaldehit (Se-SchF), 2-hidroksi-5-klorbenzaldehit (Se-SchCl) veya 2-hidroksi-5-metilbenzaldehit (Se-SchCH3)) ile Ni(II) iyonun bir arada bulunduğu bir ortamda sentezlendi. Sentezlenen tüm kompleksler için tetrahedral yapılar önerildi. Bu yapı önerilirken FT-IR, UV-GB spektrumları, TGA, DTA, element analizleri ve magnetik duyarlılık ile iletkenlik ölçümlerinden faydalanıldı. Ayrıca [Ni(Se-SchCl)(H2O)Cl] kompleksinin farklı pH'larda renk değiştirmesinden dolayı indikator özelliği UV-GB spektrumu ile araştırıldı. Tüm sentezlenen bileşikler için, Listeria monocytogenes 4b (ATCC-19115), Staphylococcus aureus (ATCC25923), Proteus OX2 Wrah (ETS.40-A-4), Escherichia coli (ATCC-1280), Salmonella typhi H (NCTC-901.8394), Pseudomonas putida sp., Brucella abortus (A.99, UK-1995) RSKK-03026. Sh. boydii type 11 (Pasteur51.6), Sh. boydii type 16 (cHe 67.11), Sh. boydii type 6 (RSKK-96043), ve maya olarak Candida albicans (Y-1200-NIH, Tokyo) gibi patojen olan türlere karşı olan etkileri araştırıldı. Ayrıca ampicillin, ofloxacin, nystatin, kanamycin, sulphamethoxazol, amoxycillin ve chloroamphenicol gibi bileşiklerin sahip olduğu etkiler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The work presented in this thesis consists of synthesis, characterization, indicator, and antibacterial-antifungal studies of novel Schiff bases and their Ni(II) complexes. Five Schiff base ligands have been prepared by condensation of salicylaldehyde, 5-flouro, 5-chloro, 5-bromo and 5-methyl benzaldehyde with 2-amino-5,6,7,8-tetrahydro-4H-cyclohepta[b]selenofen-3-carbonitrile,respectively. The products have been characterized by FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, UV-VIS spectra and elemental analyses. The template condensation of 2-amino-5,6,7,8-tetrahydro-4H-cyclohepta[b]selenofen-3-carbonitrile and aldehyde (2-hydroxy benzaldehyde (Se-SchH), 2-hydroxy-5-fluorine benzaldehyde (Se-SchF), 2-hydroxy -5-chlorine benzaldehyde (Se-SchCl), 2- hydroxy -5-methyl benzaldehyde (Se-SchCH3) in the presence of nickel(II) ions gave tetrahedral complexes, which have been characterized by elemental analyses, UV-VIS and FT-IR, spectra, conductivity, TGA, DTA and magnetic measurements. For [Ni(Se-SchCl)(H2O)Cl] complexes; as changes colour when pH changes, properties investigated means of UV-VIS spectra in different pH.All of these substances have been examined for antibacterial activity against pathogenic strains Listeria monocytogenes 4b (ATCC-19115), Staphylococcus aureus (ATCC25923), Proteus OX2 Wrah (ETS.40-A-4), Escherichia coli (ATCC-1280), Salmonella typhi H (NCTC-901.8394), Pseudomonas putida sp., Brucella abortus (A.99, UK-1995) RSKK-03026. Sh. boydii type 11 (Pasteur51.6), Sh. boydii type 16 (cHe 67.11), Sh. boydii type 6 (RSKK-96043), and antifungal activity against Candida albicans (Y-1200-NIH, Tokyo). Some of the compounds exhibited activity comparable to ampicillin ofloxacin, nystatin, kanamycin, sulphamethoxazol, amoxycillin, and chloroamphenicol.