City as a brand: Case of Gazimağusa
Marka kent: Gazimağusa örneği
  1. Tez No: 937672
  2. Yazar: ECEM İNCE KARAÇEPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İŞÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, başarılı bir kent markası oluşturmak için, Gazimağusa marka kent stratejilerini geliştirmek ve bu stratejilerinin belirlenmesinde, kentin marka değeri algısını etkileyen; sosyal, ekonomik, siyasal ve kültürel özellikleri ile nasıl algılandığını değerlendirmektir. Bu çerçevede, nüfusun daha yoğun olduğu kentlerde (Gazimağusa, Girne ve Lefkoşa) yaşayan; (turist, öğrenci, vatandaş) 325 kişiye, yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmadan elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda, Gazimağusa kent markası imajının; kentin tarihi zenginlikleri, çeşitli turizm olanakları, yerel üniversitelerinde verdiği kaliteli eğitim imkânları ve limanı ile pozitif bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilirken; Kapalı Maraş'ın var olan siyasi engellerin kalkması durumunda, Gazimağusa kent markası imajına etkisinin büyük olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research is to create successful city brand, and develop strategies of Famagusta's city brand for measuring some affecting elements of brand value concept such as; social, economic, political and cultural values of city. In this context, a face to face survey has been carried out with 325 people who live in Gazimağusa (Famagusta), Lefkoşa (Nicosia) and Girne (Kyrenia) which has much more population than other residential areas of Turkish Republic of Northen Cyprus (TRNC) and majority of the participants were tourists, students and local citizens. Emprical results show that a positive relation has been detected between Gazimağusa city brand image and“historical heritages, various tourism opportunities, quality education from local universities and port of Gazimağusa.”However results also show that a negative relationship exists between brand image of Gazimağusa and the actual political situation of Varosha.