A dynamic capability quest: A firm's orientation and commitment tocorporate governance and sustainability; a convergent mixed-methods approach
Dinamik bir yetenek arayışı: Kurumsal yönetim ve sürdürülebilirliğe bağlılık taahhüdü; eş zamanlı karma yöntem yaklaşımı
- Tez No: 937674
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Stratejik yönetim alanlarının kökenleri Antik Yunan'a kadar uzanmaktadır. 'Strategos' kelimesi MÖ 500'de generalin sanatı demekti. Antik Yunan'lılar yönetimlerini organize etmek için bir generaller kurulu kurdular ve buna 'strategia' adını verdiler, bu günümüz“yönetim kurulu”nun kadim zamanlardaki ilk kurumsal yönetim yapısıydı. ''Strategia''dan günümüz firmalarının kurumsal yönetim yapısına kadar, üst kademe ekipler her zaman değişen ortamlara uyum sağlayacak dinamik bir yetenek yaratarak uzun vadeli varoluş ve rekabet avantajı elde etmenin yollarını ardılar. Geçen iki bin beşyüz yıl boyunca insanoğlu, özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra muazzam bir zenginlik yaratmış, ancak aynı zamanda bazen istemeden, çoğunlukla da kasıtlı olarak ekolojik sistemi de bozmuştur. Devrim, Endüstri 4.0 adı verilen olağanüstü derecede mekanize ve otomatikleştirilmiş bir yaklaşıma dönüştü. Modern tarih ve insanlığın çevresel koşulları ışık hızıyla değişiyor; bu nedenle 'strategia' ve onun yöneticilerinin bu değişime uyum sağlamak için yeni fikirlere ve yeteneklere ihtiyacı var. Bu bağlamda tezin genel amacı, kurumsal yönetim ve sürdürülebilirliği benimsemenin bir firma için ne ölçüde ve hangi yollarla dinamik bir yetenek yaratabileceğini anlamaktır. Tez, Penrose'un büyümesini akılda tutuyor, Porter'ın stratejik konumlandırmasını formüle ediyor, Hambric'in üst kademesinin lenslerini takıyor ve Teece'nin dinamik yeteneklerinin üç katmanını (algılama, geliştirme ve yeniden yapılandırma) gelişmekte olan bir ülke bağlamında, yeni bir metodoloji olan karma yöntem araştırmalarının pragmatizm temelli felsefesi ışığında araştırıyor.
Özet (Çeviri)
The origins of strategic management fields date back to ancient Greece. The word 'strategos' emphasises the general's art in 500 BC. Greeks set up a board of generals to form governance and called it; 'strategia', the ancient way of today's board of directors, the first corporate governance structure. From 'strategia' to today's firms' corporate governance structure, the upper echelon teams always seek to achieve long-term sustainability and competitive advantage by creating a dynamic capability to adapt to changing environments. During these two and a half thousand years, humankind has created enormous wealth, especially after the Industrial Revolution, but has also spoiled the ecological system, sometimes unintentionally, mostly intentionally. The revolution has evolved into an extraordinarily mechanised and automatised approach called Industry 4.0. Modern history and the environment of humankind are changing at the speed of light; therefore, the 'strategia' and its echelons need new ideas and abilities to adapt to the change. The dissertation's overarching aim is to understand to what extent and in what ways embracing corporate governance and sustainability can create a dynamic capability for a firm. The dissertation keeps Penrosean growth in mind, formulates Porter's strategic positioning, wears Hambric's upper echelons lenses and assesses Teece's dynamic capabilities' three folds: sense, seize and re-configure in an emerging market context and through an emerging methodology mixed methods research framed by an overarching philosophy of pragmatism.