Kronik mekanik bel ağrılı hastalarda sanal gerçeklik egzersiz programı ile spinal stabilizasyon egzersizlerinin omurga mobilitesi ve ağrı üzerine etkisi
The effect of spinal stabilization exercises with virtual reality exercise program on spinal mobility and pain in patients with chronic mechanical low back pain
- Tez No: 937685
- Danışmanlar: PROF. DR. SEHER ÖZYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik mekanik bel ağrılı hastalarda sanal gerçeklik egzersiz programı ile spinal stabilizasyon egzersizlerinin ağrı, dizabilite, kinezyofobi ve omurga mobilitesi üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmamıza en az 3 aydır mekanik bel ağrısı problemi olan 18-50 yaş aralığında 31 kişi katıldı. Katılımcılar randomize olarak Spinal Stabilizasyon (SSt) Egzersiz Grubu (n=15) ve Sanal Gerçeklik (SG) Egzersiz Grubu (n=16) olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grupta ki katılımcılar 6 hafta, haftada 3 gün 30'ar dk SSt veya SG egzersiz programına dahil edildi. Tedavi öncesi, 6. hafta (egzersiz programları bitişi) ve 12. haftalarda değerlendirmeler yapıldı. Yapılan değerlendirmelerde ağrı, dizabilite, kinezyofobi ve omurga mobilitesi ölçümlerine bakıldı. Grup içi ölçümlerde: 0-6.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effect of virtual reality exercise program and spinal stabilization exercises on pain, disability, kinesiophobia and spinal mobility in patients with chronic mechanical low back pain. Thirty-one people aged 18-50 years with mechanical low back pain for at least 3 months participated in our study. Participants were randomly divided into two groups as Spinal Stabilization (SSt) Exercise Group (n=15) and Virtual Reality (VR) Exercise Group (n=16). Participants in both groups were included in the SSt or VR exercise program for 6 weeks, 3 days a week for 30 min each. Evaluations were performed before treatment, at week 6 (end of exercise programs) and at week 12. Pain, disability, kinesiophobia and spinal mobility were measured.