Ceyhan (Adana) ilçesinde güneş enerjisi santrali kurulumu için uygun alanların CBS yöntemi ile belirlenmesi
Determination of suitable areas for solar energy power plant installation in Ceyhan (Adana) district using GIS method
- Tez No: 937708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT GEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde Dünya'da ve Türkiye'de hâlâ büyük oranda fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Ülkelerin gelişmesiyle doğru orantılı olarak artan enerji ihtiyacı tükenecek olan, çevre kirliliğini hat safhaya çıkaran, karbon ayak izini artıran ve küresel ısınmayı tetikleyen kaynaklardan ziyade; daha temiz, sınırsız, çevre dostu olarak nitelendirdiğimiz yenilebilir enerji kaynaklarına daha fazla yönelmeyi mecbur kılmaktadır. İthal enerji kaynaklarına bağlılık, devletler için büyük ekonomik yük olmaktan çıkarılmalı. Ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarma adımlarından biri de yatırımları artırıp doğanın nimetlerinden sınırsız olarak kabul edilen ve diğer tüm yenilenebilir enerji kaynaklarının da doğrudan ya da dolaylı olarak oluşmasını sağlayan güneşten maksimim derecede faydalanmamızı gerektirmektedir. Günümüz teknoloji dünyasında değişim ve gelişim içerisinde olan kaynak kullanımından maksimum derecede fayda sağlamak yoğun araştırma ve çalışma eylemine dayanmaktadır. Kurulum maliyeti yüksek olan GES arazileri kurulumunda en uygun konumun belirlenmesi için bir çok kriter önem derecesine göre değerlendirilip sonuca ulaşılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Adana ili Ceyhan ilçesinin yüksek potansiyel barındırması sebebiyle verimli arazileri haricinde kurulabilecek güneş enerji santrallerine en uygun alanı belirlenmek için yapılmıştır. Sadece bir bölgenin güneş enerjisi potansiyeline bakılarak santralleri kurmak yarardan çok zarar sağlayabileceği için rasyonel değildir. Sonuç için birçok kriter değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda uygun GES arazileri için analizin gerçekleştirilmesinde; güneş enerjisi potansiyeli, eğim, bakı, yollara yakınlık, iletişim hatlarına yakınlık, trafo merkezlerine yakınlık, yerleşim alanlarına yakınlık, akarsulara yakınlık, fay hatlarına yakınlık, taş ocaklarına yakınlık, bitki örtüsü- normalize edilmiş bitki örtüsü indeksi (NDVI), toprak kabiliyeti ve kuş göç yollarına yakınlık olmak üzere toplamda 13 parametre kullanılmıştır. Her bir kriter ayrı bir katman olarak kendi içerisinde 0-10 ölçeğinde uygunluğa göre puanlandırılmıştır. Puanlandırılan bu katmanlar çakıştırılarak çalışma sahasındaki en uygun alanlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, fossil fuels are still largely used in the world and in Turkey. The increasing need for energy in direct proportion to the development of countries necessitates turning more to cleaner, unlimited, environmentally friendly renewable energy sources rather than sources that will run out, increase environmental pollution, increase carbon footprints and trigger global warming. Dependency on imported energy sources should no longer be a major economic burden for states. One of the steps to save our country from external dependency is to increase investments and make maximum use of the sun, which is considered to be one of the blessings of nature and which directly or indirectly provides the formation of all other renewable energy sources. In today's technological world, obtaining maximum benefit from the use of resources that are in a state of change and development is based on intensive research and study. In order to determine the most suitable location for GES lands with high installation costs, many criteria have been evaluated according to their importance and the aim has been to reach a conclusion. This study was conducted to determine the most suitable area for solar power plants to be established outside of the fertile lands of Ceyhan district of Adana province due to its high potential. Establishing plants by only looking at the solar energy potential of a region is not rational as it may cause more harm than good. Many criteria were evaluated for the result. For this purpose, a total of 13 parameters were used in the analysis for suitable solar power plant lands, including solar energy potential, slope, aspect, proximity to roads, proximity to communication lines, proximity to transformer centers, proximity to residential areas, proximity to streams, proximity to fault lines, proximity to quarries, vegetation-normalized vegetation index (NDVI), soil capability and proximity to bird migration routes. Each criterion was scored according to suitability on a scale of 0-10 within itself as a separate layer. The most suitable areas in the study area were determined by overlapping these scored layers.