Kültürel diplomasi bağlamında sinemada izleyici geliştirme: German Fılms ve Kıno Programı örneği
Audience development in cinema in the context of cultural diplomacy: German Films and the Kino Program
- Tez No: 937780
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİRE RUKEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışma, sinemanın kültürel diplomasi ve izleyici geliştirme süreçlerindeki rolünü inceleyerek, uluslararası sinema programlarının stratejik işleyişini değerlendirmektedir. Araştırmanın temel amacı, Almanya'nın sinema alanındaki izleyici geliştirme stratejilerini ve German Films Service + Marketing GmbH'nin faaliyetlerini analiz etmek, Türkiye'de Goethe Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen Kino programını detaylı bir şekilde ele almak ve Türkiye'deki mevcut yapıları göz önünde bulundurarak bu modelin Türk sineması için uygulanabilirliğini tartışmak ve bu doğrultuda olası öneriler sunmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; literatür taraması, doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla kapsamlı bir veri seti oluşturulmuştur. German Films ve Goethe Enstitüsü yetkilileri ve Kino Türkiye Programı küratörüyle yapılan görüşmeler, bu yapıların uluslararası sinema ilişkilerindeki işlevlerini daha iyi anlamak için değerlendirilmiştir. Ayrıca, German Films'in uluslararası faaliyet raporları, Kino programının 2015-2024 yılları arasındaki gösterim programları ve Türkiye'de sinema alanında faaliyet gösteren kurumların faaliyet raporları analiz edilerek, izleyici geliştirme yaklaşımları kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Araştırma bulguları, German Films ve Kino programının, Alman sinemasının uluslararası görünürlüğünü artırmada etkili bir model sunduğunu ortaya koymaktadır. German Films'in izleyici geliştirme odaklı yapısı, film seçimleri, festival iş birlikleri ve uluslararası dağıtım stratejileri ile desteklenirken, Kino programı Türkiye özelinde Alman sinemasını farklı izleyici gruplarıyla buluşturmayı hedefleyen bir izleyici geliştirme uygulaması olarak öne çıkmaktadır. Bu modelden hareketle, bu çalışma, Türk sinemasının uluslararası düzeyde daha görünür hale gelmesi için nasıl daha bütüncül ve sürdürülebilir bir yapı oluşturulabileceğine dair öneriler sunmaktadır. German Films ve Kino Programı ekseninde yapılan inceleme, Türkiye'nin film diplomasisi ve izleyici geliştirme alanlarında nasıl daha etkili bir çerçeve oluşturabileceğine dair kapsamlı bir değerlendirme sunarak alandaki akademik tartışmalara katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of cinema in audience development processes and cultural diplomacy, evaluating the operational mechanisms of international film programs. The primary aim of the research is to analyze Germany's audience development strategies and the activities of German Films Service + Marketing GmbH, as well as to conduct an in-depth examination of the Kino program, organized in collaboration with the Goethe-Institut in Turkey. Furthermore, the study considers the existing structures in Turkey to discuss the applicability of this model for Turkish cinema and to propose possible recommendations in this context. A qualitative research methodology has been adopted, incorporating literature review, document analysis, and semi-structured interviews to compile a comprehensive data set. Interviews were conducted with representatives from German Films, the Goethe-Institut, and the curator of the Kino Türkiye Program to gain deeper insights into the roles these institutions play in international cinematic relations. Additionally, an analysis was conducted on German Films' international activity reports, Kino's screening programs from 2015 to 2024, and the reports of institutions operating in the Turkish film industry to thoroughly examine audience development approaches. The findings of this research indicate that German Films and the Kino program present an effective model for enhancing the international visibility of German cinema. While German Films' audience development-oriented structure is supported by film selection, festival collaborations, and international distribution strategies, the Kino program emerges as an audience development initiative specifically designed to engage diverse viewer groups in Turkey. Building upon this model, the study offers insights into how Turkish cinema can adopt a more comprehensive and sustainable approach to increasing its international visibility. The analysis of German Films and the Kino Program provides an extensive assessment of how Turkey can establish a more effective framework in the fields of film diplomacy and audience development, contributing to the academic discussions in this field.