An investigation into the effects of Virtual Reality Exposure Therapy (VRET) on foreign language speaking and public speaking anxiety among tertiary-level learners
Yükseköğretim düzeyindeki öğrencilerde yabancı dilde konuşma ve topluluk önünde konuşma kaygısına sanal gerçeklik maruz kalma terapisinin etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 937783
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM BALÇIKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, sanal gerçeklik maruz bırakma terapisinin yükseköğretim düzeyinde İngilizce öğrenen öğrencilerin yabancı dilde konuşma kaygısı ve topluluk önünde konuşma kaygısı üzerindeki etkilerini incelemektir. Karma yöntem araştırma deseni benimsenmiş; nicel kısımda ön test-son test kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. 21 deney ve 21 kontrol grubu öğrencisinden veri toplanmıştır. Nicel veriler, Yabancı Dilde Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Topluluk Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlar ve beş görevden oluşan yansıtıcı günlükler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, sanal gerçeklik maruz bırakma terapisinin öğrencilerin hem yabancı dilde hem de topluluk önünde konuşma kaygılarını azaltma potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Katılımcılar, yapay zekâ tabanlı sanal gerçeklik maruz bırakma terapisi ortamlarında gerçek zamanlı geribildirim alarak dilsel farkındalıklarını artırmış, iletişimsel yeterliklerini geliştirmiş ve daha düşük kaygı düzeyleriyle konuşma pratiği yapabilmişlerdir. Ayrıca, sanal gerçeklik maruz bırakma terapisinin düşük riskli ve yargılayıcı olmayan ortamı, öğrencilerin özgüvenlerini artırmış ve gerçek hayattaki konuşma görevlerine daha hazırlıklı hissetmelerini sağlamıştır. Araştırma, sanal gerçeklik maruz bırakma terapisinin dil öğrenme sürecine bütüncül katkılarını ortaya koyarak, yabancı dil öğretiminde yenilikçi teknolojik çözümlerin kullanımına yönelik önemli pedagojik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of Virtual Reality Exposure Therapy (VRET) on reducing Foreign Language Speaking Anxiety (FLSA) and Public Speaking Anxiety (PSA) among tertiary-level English language learners. A mixed-methods research design was adopted, with the quantitative phase employing a pre-test/post-test control group experimental design. Data were collected from 21 students in the experimental group and 21 in the control group. Quantitative data were analyzed using the Foreign Language Speaking Anxiety Scale (FLSA) and the Personal Report of Public Speaking Anxiety (PRPSA) scale. Qualitative data were gathered through semi-structured interviews and reflective journals based on five VR speaking tasks. Findings revealed that VRET has the potential to alleviate both foreign language and public speaking anxiety. Participants reported increased linguistic awareness, improved communicative competence, and reduced anxiety levels through real-time AI-generated feedback in immersive environments. The nonjudgmental and low-stakes nature of VRET encouraged risk-taking and helped students feel more confident and better prepared for real-life speaking situations. The study highlights the multifaceted contributions of VRET to the language learning process and offers valuable pedagogical implications for integrating innovative technologies into English language instruction.