Kuantum öğrenme modelinin 5. sınıf öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ve biyoçeşitlilik farkındalık düzeylerine etkisi
The effect of Quantum learning model on 5th grade students' environmental literacy and biodiversity awareness levels
- Tez No: 937818
- Danışmanlar: PROF. DR. EZGİ GÜVEN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsan ve çevre sürekli etkileşim içerisindedir ve bu bakımdan çevreyi insan faaliyetlerinden bağımsız biçimde düşünmek mümkün değildir. Çevre insanoğlunun yaptığı her türlü müdahaleden doğrudan etkilenmekte, tahrip olmaktadır. Bu nedenle bu tahribatın önüne geçilebilmesi için erken yaşlardan itibaren bireylere çevre eğitimi verilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Bu noktada çevre eğitimine verilen önem dikkate alındığında kuantum öğrenme modelinin çevre eğitiminde etkili olacağı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı kuantum öğrenme modelinin ortaokul 5. sınıf İnsan ve Çevre Ünitesi'nin öğretiminde öğrencilerin çevre okuryazarlığı ve biyoçeşitlilik farkındalık düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde, Kütahya İli'nde bulunan bir ortaokulda 5.sınıfdüzeyinde öğrenim gören toplam 46 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 23'ü deney, 23'ü ise kontrol grubunda yer almaktadır. Deney grubunda ilgili ünitenin öğretimi kuantum öğrenme modeline göre hazırlanan etkinlikler ile yapılırken kontrol grubunda öğretim, programda yer alan etkinlikler ile devam ettirilmiştir. Araştırmanın uygulama süreci 6 hafta 24 ders saati sürmüştür. Araştırmanın sonunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin çevre okuryazarlığı ve biyoçeşitlilik farkındalık ön test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Grupların çevre okuryazarlığı ve biyoçeşitlilik farkındalık son test puan ortalamaları arasında ise deney grubu lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kuantum öğrenme modeli ilgili ünitenin öğretiminde öğrencilerin çevre okuryazarlıkve biyoçeşitlilik farkındalık düzeylerini olumlu yönde etkilemiştir. Çalışmadan ulaşılan sonuçlar dikkate alınarak gelecek araştırmalar ile Fen bilimleri dersinin diğer ünite ve konularında da kuantum öğrenme modeli uygulanması ve kuantum öğrenmenin farklı değişkenler üzerine olan etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Humans and the environment are in constant interaction, and in this respect, it is not possible to think of the environment independently of human activities. The environment is directly affected and damaged by all kinds of interventions made by human beings. For this reason, it is emphasized that environmental education should be given to individuals from an early age in order to prevent this damage.At this point, considering the importance given to environmental education, it is thought that the quantum learning model will be effective in environmental education. The aim of this research is to investigate the effect of the quantum learning model on the environmental literacy and biodiversity awareness levels of students in the teaching of the 5th-grade Human and Environment Unit in secondary school.In the study, a quasi-experimental design with a pre-test post-test control group was used, which is one of the quantitative research designs. The study group consists of 46 students studying at the 5th-grade level in a secondary school in Kütahya Province in the spring semester of the 2022-2023 academic year. Twenty-three of these students are in the experimental group, and 23 are in the control group.While the teaching of the relevant unit in the experimental group was carried out with activities prepared according to the quantum learning model, the teaching in the control group continued with the activities in the curriculum. The application process of the research lasted 6 weeks and 24 class hours. At the end of the study, it was concluded that there was no significant difference between the environmental literacy and biodiversity awareness pre-test mean scores of the experimental and control group students. A significant difference was found in favor of the experimental group between the environmental literacy and biodiversity awareness post-test mean scores of the groups. The quantum learning model positively affected the environmental literacy and biodiversity awareness levels of the students in the teaching of the relevant unit.Considering the results obtained from the study, it is recommended that future research should apply the quantum learning model to other units and subjects of the Science course and examine the effects of quantum learning on different variables.