12. sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında Millî Mücadele dönemi hatıratlarının kullanımı (2000-2024)
Use of national struggle period memories in 12th Grade Republic of Turkiye Revolution History and Ataturkism textbooks (2000-2024)
  1. Tez No: 937817
  2. Yazar: NAZİFE KUTGUNAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOGAY SEÇKİN BİRBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Ulusal kimliğin şekillenmesinde tarih öğretimi önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Bu bağlamda değerler eğitiminin yoğun olarak verildiği tarih öğretiminde hatıratlar bu alanı desteklerken öğrencinin tarihsel empati yeteneğini de geliştiren, tarih öğretimi ve empati yeteneğini kesiştiren edebi türlerdir. Günümüz eğitim sistemi içerisinde en önemli materyal olan ders kitaplarının içerikleri oldukça önemlidir. Öğrenciler tarafından ulaşılması en kolay kaynak olan ders kitaplarının içeriklerinin zenginliği, öğretimi kolaylaştıran faktörlerdendir. Hatıratlar, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabının içeriğini zenginleştirebilecek önemli kaynaklardandır. Araştırmanın amacı, 2000-2024 eğitim öğretim yılında okutulan 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitaplarında Millî Mücadele Dönemi hatıratlarının kullanımını ortaya koymak ve 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Planında bulunan değerleri destekleyebilecek hatırat örnekleri sunmaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemine ait“Doküman Analizi'' tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2000-2024 yılları arasında okutulan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitapları ve Millî Mücadele Dönemi hatıratlarının tespiti için o dönemi anlatan on iki adet hatırattır. Çalışmada, 12. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabına vi eklendiğinde ”Millî Mücadele Dönemi'' konusunda öğrencilere kazandırılmak istenen değerleri destekleyeceği düşünülen bazı hatırat örnekleri de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
History teaching fulfills an essential function in shaping national identity. In this context, memoirs are literary genres that support this field in history education, where values education is given intensively while also developing the student's historical empathy ability and intersecting history teaching and empathy ability. The content of textbooks, the most essential material in today's education system, is significant. The richness of the content of textbooks, which is the most accessible source to be accessed by students, is one factor that facilitates teaching. Memoirs are important sources that can enrich the content of the 12th Grade Republic of Turkiye Revolution History and Ataturkism textbook. The aim of the research is to reveal the use of memoirs from the War of Independence in the 12th Grade Türkiye Republic Revolution History and Ataturksm textbooks taught in the 2000-2024 academic year and to present examples of memoirs that can support the values found in the 12th Grade Turkiye Republic Revolution History and Ataturkism Lesson Plan. In this research, the 'Document Analysis' technique of qualitative research method was used. The research sample is the 2000-2024 12th Grade Republic of Turkiye History of Revolution and Atatürkism Textbook and some sources describing that period to identify the memoirs of the War of Independence Period. As a result of the study, some souvenir examples support the values intended to be imparted to students about the 'War of Independence' when added to the 12th Grade Republic of Turkiye History of Revolution and Ataturkism Textbook.