Klinik olarak tip I interferonopati tanısı alan hastalarda yeni nesil dizileme analizi, interferon imzası ve anti-viral durumun araştırılması
Investigation of next generation sequencing analysis, interferon signature and anti-viral status in patients with clinically diagnosed type I interferonopathy
  1. Tez No: 937824
  2. Yazar: İSMAİL YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ İLHAN TEZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Tip I interferonopatiler (IFNopatiler), tip I interferon (IFN) yolağındaki sinyal artışı ile karakterize heterojen bir hastalık grubunu temsil etmektedir. Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, İmmünoloji Bölümü ve Romatoloji Bölümüne başvuran klinik olarak tip I IFNopati tanısı düşünülen 69 hastada; RT-qPCR ile IFN imzasının değerlendirilmesi, ELISA ile serum IFN-α IFN-β ve CXCL10 düzeylerinin ölçülmesi, tüm ekzom dizileme analizi, hasta serumlarının antiviral aktivitesinin belirlenmesi, endozom belirteci RAB5a ile tip I IFN'lerin kolokalizasyonunun araştırılması hedeflenmiştir. Hastaların %39,1'i (n=27) erkek ve %60,9'u (n=42) kadındı. Hastaların yaşlarının ortancası 13 yıldı. Ebeveyn akrabalığı oranı %43,5'ti. En sık saptanan başvuru şikâyeti cilt bulgusu idi. Cilt bulguları ve vaskülopati (%85,5), otoimmün/inflamatuar bulgular (%74,5) ve kas iskelet bulguları (%68,1) en sık saptanan bulgulardı. Hastaların %81,2'sinde CRP düzeylerinde, %49,3'ünde sedimantasyon oranında artış vardı. Hastaların %71'inde otoantikor pozitifliği saptandı. IFN imzası çalışılan hastaların (n=39) 26'sının IFN imzası pozitif iken 13'ünün negatifti.
Özet (Çeviri)
Type I interferonopathies (IFNopathies) are a heterogeneous group of diseases characterized by enhanced signaling in type I interferon (IFN) pathway. It is aimed to evaluate the IFN signature by RT-qPCR, measurement of serum IFN-α, IFN-β and CXCL10 levels by ELISA, perform whole exome sequencing analysis, determine the antiviral activity of patient sera, and investigate the colocalization of type I IFNs with the endosome marker RAB5a in 69 patients with clinically suspected type I IFNopathy who applied to the Divisions of Immunology and Rheumatology, Department of Pediatrics, Faculty of Medicine, Hacettepe University. 39.1% (n=27) of the patients were male and 60.9% (n=42) were female. The median age of the patients was 13 years. Parental consanguinity was 43.5%. The most common complaint at admission was skin findings. Skin findings and vasculopathy (85.5%), autoimmune/inflammatory findings (74.5%) and musculoskeletal findings (68.1%) were the most common findings. There was an increase in CRP levels in 81.2% of the patients and in sedimentation rate in 49.3%. Autoantibody positivity was detected in 71% of the patients. Of the patients whose IFN signature was evaluated (n=39), 26 had a positive IFN signature while 13 had negative.