Öğretmen adaylarının gelişim odaklı zihniyetleri ile yansıtıcı öğrenme algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between pre-service teachers' growth mindset and reflective learning perceptions
- Tez No: 937826
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCÜ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının gelişim odaklı zihniyet düzeyleri ile yansıtıcı öğrenme düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve bu iki kavram arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, nicel ve nitel veri toplama ve analiz yöntemlerini birleştiren karma yöntem yaklaşımlarından sıralı açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılı güz döneminde bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde öğrenim gören birinci ve dördüncü sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Temel Eğitim Bölümü, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü ile Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören toplam 791 öğretmen adayı araştırmaya katılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öğretmen adaylarının gelişim odaklı zihniyet düzeylerini belirlemek amacıyla Zihniyet Teorisi Ölçeği, yansıtıcı öğrenme düzeylerini belirlemek için ise Yansıtıcı Öğrenme Anlayışı Ölçeği kullanılmıştır. Nitel kısmında araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmındaki çalışma grubu amaçlı örneklem ile belirlenmiş gönüllü 20 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler (aritmetik ortalama, standart sapma ve frekans) ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adaylarının gelişim odaklı zihniyet düzeyleri orta düzeyin üzerinde bulunmuştur. Gelişim odaklı zihniyet düzeyleri cinsiyet, sınıf, akademik ortalama ve yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermezken, bölüme göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının yansıtıcı öğrenme düzeyleri de orta düzeyin üzerinde olup, bölüm, sınıf ve yaşa göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, yansıtıcı öğrenme düzeyleri cinsiyet ve akademik ortalama açısından anlamlı bir farklılık göstermektedir. Kadın öğretmen adaylarının yansıtıcı öğrenme düzeyleri erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, yansıtıcı öğrenme düzeyleri ile akademik ortalama arasında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Gelişim odaklı zihniyet düzeyleri ile yansıtıcı öğrenme düzeyleri arasında ise pozitif yönde orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Nitel bulgular, öğretmen adaylarının çoğunun zekânın geliştirilebileceğine inandığını ve bu inancın öğrenme süreçlerinde aktif rol almalarını, hatalardan öğrenmelerini ve kendilerini sürekli geliştirmelerini teşvik ettiğini ortaya koymaktadır. Yansıtıcı öğrenme ile ilgili bulgular ise öğretmen adaylarının öğrenme süreçlerinde yansıtıcı uygulamalara önem verdiklerini göstermektedir. Katılımcılar, akran iletişimi, öğretmen geribildirimi ve kişisel yansıtma süreçlerinin öğrenmelerini derinleştirdiğini belirtmiştir. Özellikle kadın katılımcılar, yansıtıcı öğrenme süreçlerine daha fazla önem verdiklerini ifade etmişlerdir. Bu bulgu, nicel bulgularla tutarlı olarak kadınların yansıtıcı öğrenme puanlarının daha yüksek olduğunu desteklemektedir. Bulgular, öğretmen adaylarının gelişim odaklı bir zihniyeti benimsemeleri ve yansıtıcı öğrenme etkinliklerine daha fazla yer vermeleri gerektiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen eğitimi programlarında gelişim odaklı zihniyetin kazandırılmasının ve yansıtıcı öğrenme uygulamalarına yer verilmesinin ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the pre-service teacher's growth mindset levels and reflective learning perceptions in terms of various variables and determine the relationship between these two concepts. In the study, sequential explanatory design, one of the mixed method approaches combining quantitative and qualitative data collection and analysis methods, was used. The study group of the research consisted of first and fourth-grade pre- service teachers studying at an education faculty of a state university in the fall term of the 2024-2025 academic year. A total of 791 pre-service teachers studying in the Departments of Basic Education, Fine Arts Education, Turkish and Social Sciences Education, Mathematics and Science Education, and Foreign Languages Education participated in the study. The Mindset Theory Scale was used to determine the growth mindset levels of pre- service teachers, and the Reflection in Learning Scale was used to determine their reflective learning perceptions. In addition, in order to obtain in-depth information about the pre- service teachers' growth mindset and reflective learning perceptions, interviews were conducted with twenty volunteer pre-service teachers from the study group. The interview form was prepared by the researcher and presented to three experts for their opinion. Descriptive statistics (arithmetic mean, standard deviation, frequency, and percentage) and correlation analysis were used in the analysis of quantitative data. Content analysis methods were used to analyze qualitative data. According to the findings of the study, pre-service teachers' growth mindset levels were found to be above the medium level. While growth mindset levels did not show a significant difference according to gender, grade, academic average, and age, a statistically significant difference was found according to the department. Pre-service teachers' reflective learning perceptions are also above the medium level and do not show a significant difference according to department, grade, and age. However, reflective learning levels show a significant difference in terms of gender and academic average. Reflective learning levels of female pre-service teachers were found to be higher than male pre-service teachers. In addition, a positive relationship was found between reflective learning levels and academic averages. A moderate positive relationship was found between growth mindset levels and reflective learning perceptions. Qualitative findings reveal that most pre-service teachers believe that intelligence can be developed, and this belief encourages them to take an active role in learning processes, learn from mistakes, and continuously improve themselves. Findings related to reflective learning show that pre- service teachers attach importance to reflective practices in learning processes. The participants stated that peer learning, teacher feedback, and personal reflection processes deepened their learning. Female participants, in particular, stated that they attach more importance to reflective learning processes. This finding supports that women have higher reflective learning scores, consistent with the quantitative findings. The study results reveal that growth mindset and reflective learning activities should be included more in the teaching practice process of pre-service teachers. These findings emphasize the importance of growth mindset and reflective learning practices in teacher education curriculum.