Üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve sosyal yeterlilikilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü
Role of psychological structure in digital game addiction and socialcompetence in university students
  1. Tez No: 937881
  2. Yazar: ŞÜKRÜ AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM KARAAZİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnsanların bir arayüz ile etkileşim kurarak oynadığı elektronik oyunlar olarak tanımlanan dijital oyunlar, taşınılabilirlik ve internete her an bağlanabilme kabiliyetini arttıran platformlar sonrasında giderek daha popüler hale gelmiştir. Bu kapsamda üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve sosyal yeterlilik ilişkisinde psikolojik sağlamlığın aracı rolü incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın evreni Türkiye Cumhuriyetinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet'inde okuyan üniversite öğrencilerinden oluşturulmuştur. Araştırmanın örneklemi ise Uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde üniversite eğitimi gören öğrenciler tarafından katılmaya gönüllü toplam 460 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada ilişkisel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği, Sosyal Yeterlik ve Sosyal Sonuç Beklentileri Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği olarak kullanılmıştır. Araştırmada bulgusunda aşırı odaklanma ve erteleme ile yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma ve dijital oyun bağımlılığı düzeyleri arasında çok güçlü düzeyde; kısa psikolojik sağlamlık düzeyleri arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Buna göre bireylerde aşırı odaklanma ve erteleme düzeyleri arttıkça yoksunluk ve arayış, duygu değişimi ve dalma, dijital oyun bağımlılığı ve kısa psikolojik sağlamlık düzeylerinin de arttığı gözlenmiştir. Bu kapsamda psikolojik sağlamlık becerileri ve başa çıkma becerileri ile duygusal zorluklardan kurtulma becerisi, stres ve olumsuz deneyimlerle ilgili daha etkili başa çıkma davranışlarının gelişmesine yönelik çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Digital games, defined as electronic games played by people interacting with an interface, have become increasingly popular after platforms that increase the ability to connect to the internet at any time. In this context, it is aimed to examine the role of psychological strength in the relationship between digital game addiction and social competence in university students. The universe of the study was composed of university students studying in the Republic of Turkey and in the Turkish Republic of Northern Cyprus. The sample of the study consists of a total of 460 participants voluntarily volunteer to participate in the participation of university education in the Republic of Turkey and the Turkish Republic of Northern Cyprus, which was selected by the appropriate sampling method. Relational research pattern was used in the research. Data Collection Tools were used as digital game addiction scale for university students, social competence and social result expectations scale and short psychological robustness scale. Excessive focus and postponement in the finding of the study and deprivation and search, emotion change and dive and digital game addiction levels; Among the short levels of short psychological strength, weak positive significant relationships were found. Accordingly, as the levels of excessive focus and postponement in individuals increased, deprivation and search, emotion change and diving, digital game addiction and short psychological strength levels have increased. In this context, it can be recommended to carry out studies to develop more effective coping behaviors about stress and negative experiences with psychological strength skills and coping skills and the ability to get rid of emotional difficulties.