Effects of host description and property pictures on usage ıntention: the mediating effects of perceived quality and perceived risk
Ev sahibi tanımı ve mülk resimlerinin kullanım niyeti üzerindeki etkileri: algılanan kalite ve algılanan riskin aracılık etkileri
- Tez No: 937892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRA LEE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Diğer
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu makale, özel bireysel kiralık mülkler için en büyük platform olan Airbnb'nin algılanan kalitesi, algılanan riski ve kullanım niyeti üzerindeki ev sahibi açıklamasının uzunluğunun (kısa veya uzun) etkilerini analiz eder. Ayrıca, ev sahibi açıklamasının uzunluğunun etkileri üzerinde mülk resmi sayısının (az miktarda veya çok miktarda) düzenleyici rolünü araştırır. Ayrıca, algılanan kalite ve algılanan riske odaklanarak bu etkilerin altında yatan psikolojik mekanizmaları inceler. Amerika Birleşik Devletleri'nden 205 katılımcıyla çevrimiçi bir deney yürütüldü. Bulgular, mülk fotoğraflarının sayısı az olduğunda, daha uzun ev sahibi açıklamasının, daha kısa ev sahibi açıklamasına göre daha fazla kullanım niyetine yol açtığını gösterdi. Ancak, mülk fotoğraflarının sayısı fazla olduğunda, ev sahibi açıklamasının uzunluğu kullanım niyetini etkilemedi. Benzer şekilde, ev sahibi açıklamasının uzunluğunun algılanan kalite üzerindeki olumlu etkisi yalnızca mülk fotoğraflarının sayısı az olduğunda (daha fazlasına kıyasla) meydana geldi. Ek olarak, ev sahibi açıklamasının uzunluğunun algılanan risk üzerindeki olumsuz etkisi yalnızca mülk fotoğraflarının sayısı az olduğunda meydana geldi. Bu çalışma ayrıca, algılanan kalitenin kullanım niyeti üzerindeki etkileşim etkisini aracılık ettiğini, algılanan riskin ise etkileşim etkisini aracılık etmediğini buldu. Son olarak, bu çalışma, az sayıda mülk resmi için, ev sahibi açıklamasının uzunluğunun algılanan kalite ve algılanan risk aracılığıyla kullanım niyetini sırayla etkilediğini ortaya koydu. Mülk resmi sayısı büyük olduğunda, böyle bir sıralı aracılık etkisi bulunamadı.
Özet (Çeviri)
This paper analyzes the effects of length of host description (short vs long) on perceived quality, perceived risk and usage intention of Airbnb, which is the largest platform for private individual rental properties. Moreover, it investigates the moderating role of number of property pictures (small quantity vs large quantity) on the effects of the length of host description. It also examines the psychological mechanisms underlying these effects by focusing on perceived quality and perceived risk. An online experiment was conducted with 205 participants from the United States. Findings demonstrated that, when the number of property photos is smaller, longer host description led to greater usage intention than shorter host description. When the number of property photos is larger, however, length of host description did not affect the usage intention. Likewise, the positive effect of host description length on perceived quality occurred only when the number of property photos is smaller (vs. larger). Additionally, the negative effect of host description length on perceived risk occurred only when the number of property photos is smaller. This study further found that perceived quality mediated the interaction effect on usage intention, while perceived risk did not mediate the interaction effect. Finally, this study revealed that for the small number of property pictures, the length of host description influenced usage intention through perceived quality and perceived risk sequentially. When the number of property pictures is large, such sequential mediation effect was not found.