CO2 lazer ile yüksek mukavemetli ve düşük alaşımlı çelik malzemenin yüzeyinin işlenmesi ve malzeme yüzeyinin pürüzlülüğünün optimize edilmesi
Processing the surface of high strength and low alloy steel material with CO2 laser and optimizing the roughness of the material surface
  1. Tez No: 937914
  2. Yazar: ŞEREF TOSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR CANEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında malzeme yüzeylerinin CO2 lazer ile işlenerek yüzeylerin hidrofobikliğinin artırılması, sürtünme katsayısının azaltılması ve yüzeylerin yapışma ve bağlanma özelliklerinin iyileştirilmesi için gerekli lazer parametreleri optimize edilmiştir. Bunun için ilk olarak bir yüzeyin pürüzlülüğünü karakterize eden pürüzlülük parametrelerinden en çok kullanılanları tanımlanmış ve detaylı literatür araştırması yapılarak bu yüzey parametrelerinin hidrofobiklik, sürtünme katsayısı ve yüzeylerin bağlanma özellikleri üzerine etkileri incelenmiştir. Daha sonra bu yüzey özelliklerini iyileştirmek için gerekli pürüzlülük parametrelerini elde etmek için gerekli olan lazer işlem parametreleri optimize edilmiştir. Optimizasyon işleminde Taguchi Optimizasyon Metodu Kullanılmıştır. Yapılan analizler ve hesaplamalar sonucunda en iyi sonuçları verecek lazer parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca her bir lazer parametresinin her bir amaç için her bir pürüzlülük parametresi üzerine etkileri hesaplanarak sonucu en fazla etkileyen parametreler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, the laser parameters required to increase hydrophobicity, reduce the coefficient of friction and improve the adhesion and bonding properties of the surfaces of materials by processing the surfaces with CO2 laser were optimized. For this purpose, firstly, the most used roughness parameters that characterize a roughness of s surface were defined and the effects of these surface parameters on hydrophobicity, coefficient of friction and bonding properties of surfaces were examined by conducting a detailed literature search. The laser process parameters required to obtain the roughness parameters necessary to improve these surface properties were then optimized. Taguchi Optimization Method was used in the optimization process. As a result of the analysis and calculations, the laser parameters that will give the best results were determined. In addition, the effects of each laser parameter on each roughness parameter for each purpose were calculated and the parameters that affect the result the most were found.