Bodrum Sandıma vernaküler mimarisinin mekân dizimi ile analizi
Analysis of Bodrum-Sandıma vernacular dwellings with space syntax
  1. Tez No: 937995
  2. Yazar: ÜMRAN ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLGER BULUT KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma ile vernaküler konutların gereksinimlerinden kaynaklı olarak kullanım süreçlerinde farklı dönemlere ait mekân organizasyonundaki değişim ve gelişimin ortaya konulması amaçlanmıştır. Muğla ili, Bodrum İlçesi, Yalıkavak Mahalle sınırları içinde yer alan ve terkedilmiş bir yerleşim alanı olan Sandıma çalışma alanı olarak seçilmiştir. Geleneksel Bodrum konut tiplerini barındıran Sandıma'da tek katlı, bir buçuk katlı, musandralı ve iki katlı konut tiplerinden birer örnek seçilmiştir. Sandıma'daki yapıların çoğunun günümüzde harap durumda olması ve yapıdaki dönemsel değişikliklerin önem taşıması nedenleriyle çalışma restitüsyon çalışmaları üzerinden sürdürülmüştür. Çalışmada morfolojik analiz yöntemlerinden birisi olan“mekân dizimi”tekniği kullanılmıştır. Seçilen örnek konutların mevcut restitüsyon çalışmaları bilgisayar ortamında Agraph programına aktarılmıştır. Örnek konutların özgün ve ek aldıktan sonraki plan şemaları genel karakteristikleri ile incelenmiştir. Mekân dizimi yöntemi ile bu konutların mekân sayısı, mekân derinliği, entegrasyon değerleri, temel farklılık faktörü değerleri belirlenmiştir. Elde edilen sayısal bulgular değerlendirildiğinde; farklı konut tiplerinde dönemsel değişikliklere rağmen mekânlarda yatma alanlarının sistemde en uç, en mahrem ve en son erişilen mekânlar olduğu; günlük yaşamın sürdüğü ve üretimin yapıldığı bahçe ve ayazlıkların ise en rahat erişime sahip, en entegre mekânlar olduğu görülmüştür. Üretim ve sosyal yaşam şeklinde önemli değişiklikler olmadan konutlarda belirlenen dönemsel değişikliklerin mekân diziminde farklılık oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to reveal the change and development in the spatial organization of vernacular houses in different periods during the usage processes due to their needs. Sandima, an abandoned residential area located within the borders of Yalıkavak Neighborhood of Bodrum District, Muğla province, was selected as the study area. A sample of single-storey, one-and-a-half-storey, musandralı and two-storey housing types were selected in Sandima, which contains traditional Bodrum housing types. Since most of the buildings in Sandima are dilapidated today and the periodic changes in the structure are important, the study was carried out through restitution projects. In the study, the“space arrangement”technique, one of the morphological analysis methods, was used. The restitution projects of the selected sample houses were transferred to the Agraph program in computer. The plan schemes of the sample residences after the original and additions were analyzed with their general characteristics. The number of spaces, depth of space, integration values and basic difference factor values of these houses were determined by the space arrangement method. When the numerical findings obtained are evaluated; it is seen that despite the periodic changes in different housing types, the sleeping areas are the most extreme, the most intimate and the last accessed spaces in the system, while the gardens and sunrooms, where daily life and production are carried out, are the most easily accessible and integrated spaces. It was concluded that the periodic changes in the dwellings without significant changes in production and social life did not make a difference in the spatial arrangement.