Reaching a deadlock in Turkish straits: Relevance of the Montreux Convention of 1936 to the modern international relations of the black sea region
Türk boğazlarında bir çıkmaza girmek: 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki modern uluslararası ilişkiler ile ilgisi
- Tez No: 938003
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JULIA ROKNIFARD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Nottingham
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Montrö Boğazlar Sözleşmesi 85 yılı aşkın bir süredir yürürlüktedir. Bu sözleşme, deniz taşıtlarının Türk Boğazlarından geçiş ve transit özgürlüğünü düzenlerken, aynı zamanda Türkiye'yi denizden gelen tehditlere karşı korumaktadır. Ancak, İkinci Dünya Savaşı sonrasında uluslararası ilişkilerdeki algıların değişmesi ve teknolojik gelişmeler, Boğazlarda tehlikeli durumlar yaratmakta ve Karadeniz'de istikrarsızlığa yol açmaktadır. Mevcut literatür, yalnızca bu durumların neler olduğunu tanımlamakta ve varlığını kabul etmekte, ancak kapsamlı bir bakış açısı sunmamaktadır. Bu tez, söz konusu boşlukları doldurmayı amaçlamakta ve Montrö Sözleşmesi'nin Karadeniz bölgesinin uluslararası ilişkilerindeki güncel önemini analiz etmektedir. Bu tez, tarihsel bir yaklaşım ve neo-realist bakış açısıyla, Montrö Sözleşmesi'nin günümüz dünyasıyla uyum sağlayamayan, artık geçerliliğini yitirmekte olan bir hukuki enstrüman olmaya başlamasına rağmen, ortadan kalkması durumunda Karadeniz'deki uluslararası güç dengesini tehlikeye atacağını savunmaktadır. Bu durum, devletleri Sözleşmeyi feshetmeden onu aşmanın alternatif yollarını bulmaya itebilir.
Özet (Çeviri)
The Montreux Convention has been in force for more than 85 years. While it regulates the freedom of passage and transit of vessels from the Turkish Straits, it also protects Turkey from naval threats. The evolved perception of international relations and the technological advancements after the Second World War is creating dangerous situations in the Straits and instability in the Black Sea. The existing literature only defines and acknowledges these situations and lacks a comprehensive perspective. This dissertation aims to fill these gaps and analyzes the Montreux Convention's relevancy to the international relations of the Black Sea region. By using a historical approach and applying a neorealist perspective, this dissertation argues that although Montreux Convention is becoming an obsolete legal instrument that cannot comply with today's world, its removal from the international relations of the Black Sea will endanger the balance of power in the area. This can push states to find alternative ways to bypass the Convention without denouncing it.