Niccolò Machiavelli ve Jean-Jacques Rousseau'da yurttaşlık ideali
The ideal of citizenship in Niccolò Machiavelli and Jean-Jacques Rousseau
- Tez No: 938033
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜNSOY TUROWSKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, yurttaşlık kavramını Antik Yunan ve Roma'daki tarihsel temelleri ile Niccolò Machiavelli ve Jean-Jacques Rousseau'nun siyasal düşünceleri çerçevesinde ele almaktadır. Machiavelli'nin siyasal düzeni güce ve liderliğe dayandıran anlayışı, Rousseau'nun bireysel özgürlüğü ve toplumsal düzeni genel irade kavramıyla temellendiren yaklaşımıyla karşılaştırılmıştır. Analitik bir yöntemle yürütülen çalışmada, Machiavelli'nin Prens ve Söylevler eserleri ile Rousseau'nun Toplum Sözleşmesi ve İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı ve Temelleri Üzerine adlı metinleri bir perspektifle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of citizenship through its historical foundations in Ancient Greece and Rome, within the framework of Niccolò Machiavelli's and Jean-Jacques Rousseau's political thought. Machiavelli's understanding of political order, which emphasizes power and leadership, is compared with Rousseau's approach, which grounds individual freedom and social order in the concept of collective will. Employing an analytical method, the study critically analyzes Machiavelli's The Prince and Discourses on Livy alongside Rousseau's The Social Contract and Discourse on the Origin of Inequality.