Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının presenteeism üzerine etkisinde iş tatmininin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of job satisfaction in the effect of organizational justice perception on presenteeism in healthcare workers
  1. Tez No: 938034
  2. Yazar: MELEK TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısının presenteeism üzerine etkisinde iş tatmininin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma nicel bir araştırma tasarımı olan tanımlayıcı, kesitsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma 01.02.2024-01.08.2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde çalışmakta olan (n=372) kamu personellerininin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler çevirim içi formlar ile toplanarak elde edilmiştir.“Kişisel Bilgi Formu”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”,“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”,“YS Presenteeism Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde R 4.4.2 ve SPSS 25.0 programlarından yararlanılmıştır. Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet algısı, iş tatminini anlamlı bir şekilde pozitif yönde etkilemektedir. İş tatmini ise presenteeism davranışlarını anlamlı bir şekilde negatif yönde etkilemektedir. Örgütsel adalet algısının presenteeism davranışları üzerindeki doğrudan etkisi anlamlı ve negatif yönlüdür. Bununla birlikte örgütsel adalet algısı, iş tatmini aracılığıyla presenteeism davranışlarını dolaylı olarak anlamlı ve negatif şekilde etkilemektedir. Toplam etkide ise örgütsel adalet algısı, iş tatmini üzerindeki olumlu etkisine bağlı olarak presenteeism davranışlarını anlamlı şekilde negatif etkilemektedir. Çalışmada sosyodemografik verilerin örgütsel adalet algısı, iş tatmini ve presenteeism düzeyinde anlamlı etkilerinin olduğu ve iş tatmininin örgütsel adalet algısının presenteeism (işte var olamama) üzerine etkisinde aracılık rolü oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the mediating role of job satisfaction in the effect of organizational justice perception on presenteeism among healthcare workers. This study was designed as a descriptive, cross-sectional research with a quantitative research design. The research was conducted with the participation of public personnel working in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital (n=372) between 01.02.2024 and 01.08.2024. Data were collected and obtained via online forms.“Personal Information Form”,“Organizational Justice Scale”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”,“YS Presenteeism Scale”were used. R 4.4.2 and SPSS 25.0 programs were used in the analysis of the data. In health workers, organizational justice perception significantly positively affects job satisfaction. Job satisfaction significantly negatively affects presenteeism behaviors. The direct effect of organizational justice perception on presenteeism behaviors is significant and negative. However, organizational justice perception indirectly significantly and negatively affects presenteeism behaviors through job satisfaction. In the total effect, organizational justice perception significantly negatively affects presenteeism behaviors depending on its positive effect on job satisfaction. In the study, it was concluded that sociodemographic data have significant effects on organizational justice perception, job satisfaction and presenteeism levels and job satisfaction plays a mediating role in the effect of organizational justice perception on presenteeism (not being present at work).