48-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin duygu düzenleme becerilerinin ebeveyn-çocuk iletişimine etkisi
The effect of emotion regulation skills of parents with 48-72 months old children on parent-child communication
- Tez No: 938035
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı 48-72 aylık çocuğu olan ebeveynlerin duygu düzenleme becerilerinin ebeveyn-çocuk iletişimine etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam etmekte olan 48-72 aylık çocuğu olan 200 anne ve 196 baba toplam 396 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden birisi olan ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu belirlenirken rastlantısal olan örnekleme yöntemlerinden tabakalı basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Ebeveyn Duygu Düzenleme Ölçeği (EDDÖ) ve Anne-Baba-Çocuk İletişimi Değerlendirme Aracı (ABÇİDA) veri toplama araçları ile toplanmıştır. Araştırmanın bulguları ebeveyn duygu düzenleme alt boyutu“Ebeveynlerin Çocuğun Duygularından Kaçınması”alt boyutu ile ebeveynin cinsiyeti, çocukla ilgilenen kişi, çocuklarla iletişim için seminer veya eğitim alma durumu ile anlamlı farklılaşmalar bulunmuştur. Babaların çocuğun duygularından kaçınması boyutu puanlarının annelerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çocuklarla iletişim için seminer veya eğitim alan katılımcıların ebeveyn duygu düzenleme“Ebeveynlerin Çocuğun Duygularından Kaçınması”boyutu puanlarının seminer/eğitim almayanlardan daha düşük olduğu belirlenmiştir. Kız çocuğu olan katılımcıların ebeveynlerin çocuğun duygularından kaçınması boyutlarının erkek çocuğa sahip olan katılımcılardan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı'nın ebeveynin alt boyutları ile yaş, cinsiyet, gelir durumu, iletişim için seminer/eğitim alma durumu, ebeveynlerin kendini tanımlama durumları, ikamet edilen ilçeler, çocukların yaşı, cinsiyet, planlı doğum durumu, doğum ağırlığı ve çocuğun bakımını üstlenen kişi gibi demografik faktörler arasında anlamlı farklılaşmalar gözlemlenmiştir. Ebeveynlerin duygu düzenleme alt boyutlarının ebeveyn-çocuk iletişiminin konuşma boyutu üzerinde %19, dinleme boyutu üzerinde %13, mesaj boyutu üzerinde %6, sözsüz iletişim boyutu üzerinde %7 ve empati boyutu üzerinde %13 oranında anlamlı varyanslar açıkladığı tespit edilmiş ve ebeveyn duygu düzenleme becerilerinin anne-baba-çocuk iletişimine etkisi olduğu, ebeveynlerin duygu düzenleme becerisi arttıkça anne-baba-çocuk iletişiminin etkin bir şekilde olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of emotion regulation skills of parents of 48-72-month-old children on parent-child communication. The study group of this research consists of a total of 396 parents, 200 mothers and 196 fathers, with children aged 48-72 months attending public and private pre-school education institutions affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Istanbul in the 2023-2024 academic year. The research was carried out with the relational scanning model, which is one of the quantitative research methods. When determining the study group, the stratified simple random sampling method, one of the random sampling methods, was used. Data were collected with the Demographic Information Form, Parental Emotion Regulation Scale (PERS) and Parent-Child Communication Assessment Tool (ABCIDA) data collection tools. The findings of the study found significant differences between the parental emotion regulation sub-dimension and the“Parent's Avoidance of the Child's Emotions”sub-dimension, depending on the parent's gender, the person taking care of the child, and whether they have received seminars or training on communication with children. It was found that fathers' avoidance of the child's emotions was higher than mothers. It was determined that the“Parent's Avoidance of Child's Emotions”dimension of parental emotion regulation was lower in the participants who received seminars or training on communication with children than those who did not receive seminars/training. It was determined that the extent of parents' avoidance of the child's emotions was higher in the participants who had a daughter than in the participants who had a son. The sub-dimensions of the Mother-Father-Child Communication Assessment Tool include age, gender, income level, communication seminar/training status, parents' self-identification status, residence addresses, children's age, gender, planned birth status, birth weight and child care. Significant differences were observed between demographic factors such as the person responsible. It was determined that the sub-dimensions of parents' emotion regulation explained 19% of the variance in the speaking dimension of parent-child communication, 13% in the listening dimension, 6% in the message dimension, 7% in the nonverbal communication dimension and 13% in the empathy dimension. It was concluded that parental emotion regulation skills have an effect on parent-child communication and that parent-child communication can be more effective as parents' emotion regulation skills increase.