Toplumsal hareketler ve medya Gezi Parkı olayları ve Halk TV örneği
Social movements and media Gezi Park events and Halk TV example
- Tez No: 901364
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Medya, toplumu gelişen olaylardan haberdar ederek ve bilgilendirerek izleyici toplar ve varlığını sürdürür. Toplumsal hareketler her zaman medyanın ilgisini çekmiş ve medyada manşet haber olarak yer almıştır. Ancak Türkiye'nin en büyük toplumsal hareketlerinden biri olan Gezi Parkı olaylarını yabancı basın dünyaya canlı olarak manşet haber olarak iletirken, ülkemizin ana akım medyası bunu görmezden gelmiş ve toplumu olaylardan ya hiç haberdar etmemiş ya da yeterince haberdar etmemiştir. Ana akım medyanın benimsediği bu tutumu, izleyici kaybetmek anlamına gelse bile, incelediğimizde karşımıza medya sahiplikleri çıkmaktadır. Küresel şirketlerin toplum ve hükümet üzerinde daha fazla etki sahibi olmak için medya şirketlerini devralmasıyla, medyanın“önce haber”yaklaşımı yerini“önce kar”yaklaşımına bırakmıştır. Büyük ve küresel medya şirketleri olayları görmezden gelirken, habercilikten başka bir faaliyeti olmayan ve adı pek duyulmayan küçük bir kanal olan Halk TV, Gezi Parkı olaylarını tüm ülkeye canlı ve sıcak haber olarak aktararak haber kanalları arasında zirveye yükselmiştir. Çalışmamızda ulaştığımız sonuç, Halk TV'nin başarısını gazetecilik dışında ticari bir faaliyeti olmayan bir medya sahiplik yapısının getirdiğidir.
Özet (Çeviri)
Media, accumulates viewers and maintains its existence by informing and notifying the society about developing events. Social movements have always attracted the attention of media and have takenplace astop news in media. However, while the foreign press reported the Gezi Park events, one of the biggest socialmovements in Turkey, to the world as top news alive, our country's mainstream media ignored it and either didnot inform the society about the events at all or did not inform sufficiently. When we investigate this attitude,even if that meant losing viewers, adopted by the mainstream media, we come across media ownerships. Withglobal companies taking over media companies in order to have more influence on society and the government,the media's“news first”approach has been replaced by the“profit first”approach. While the big and globalmedia companies ignored the events, Halk TV, a small channel with no other activity other than reporting news and whose name was not heard much, rose to the top among news channels by reporting the Gezi Park eventsas live and hot news to the whole country. The conclusion we reached in our study is that a media ownership structure that has no commercial activity other than journalism brought the success to Halk TV.