Hashimoto hastalığı olan Libyalı hastalarda tiroid hormonlarının, anti-tiroperoksidaz antikorunun ve demir profilinin tahmini: bir vaka kontrol çalışması
Estimation of thyroid hormones, anti-thyroperoxidase antibody, and iron profile in Libyan patients with Hashimoto's disease: A case-control study
- Tez No: 938084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYİS KARAKOÇ, PROF. DR. HAMAD. M.ADRESS.HASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hashimoto tiroiditi (HT), öncelikle kadınları etkileyen yaygın bir otoimmün rahatsızlıktır ve kadınlarda erkeklere göre 7-10 kat daha sık görülür. Bu rahatsızlığın gelişimi genetik yatkınlıktan, çevresel değişkenlerden etkilenen X kromozomal inaktivasyon kalıplarından ve mikrobiyom yapısından etkilenir ve sonuçta öz tolerans mekanizmalarında dengesizliğe yol açar. Bu vaka kontrol çalışmasına 90 gönüllü katıldı ve iki gruba ayrıldılar: 45'i kontrol grubu olarak görev yaptı ve 45'i Hashimoto tiroiditi teşhisi konmuş aynı yaş ve cinsiyetteki gönüllülerdi. Sonuçları elde etmek için çeşitli otomatik analiz teknikleri kullanıldı, sonuçlar şöyleydi: TSH, TIBC, UIBC ve TSAT düzeyleri HP'de sağlıklı insanlara kıyasla artarken, T3, T4, Ferritin ve Demir düzeyleri HP'de sağlıklı insanlara kıyasla azaldı. (Demir ile TSH arasında r=.391**), (T4 ile T3 arasında r = .424**), (TSH ile anti-TPO arasında r = .336*), (T3 ile anti-TPO arasında r = .298*), (TSH ile TS arasında r = .381**), (T4 ile UIBC arasında r = .501**) ve (T3 ile UIBC arasında r = .676**) arasında pozitif bir korelasyon. Buna karşılık, bu çalışma sırasında Toplam T4 ile Anti-TPO (r = -.340*) arasında negatif bir korelasyon bulundu. Bu bulgular HT'nin yerleşik anlayışıyla uyumludur ve tiroid hormonu üretimi ve demir metabolizmasındaki olası bozulmalar üzerindeki etkisini göstermektedir. TSH ile anti-TPO antikorları arasındaki pozitif korelasyonlar HT'nin otoimmün doğasını daha da sağlamlaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hashimoto's thyroiditis (HT) is a common autoimmune disorder that primarily affects women and is 7-10 times more common in women than in men. The development of this disorder is influenced by genetic predisposition, X-chromosomal inactivation patterns influenced by environmental variables, and microbiome structure, ultimately leading to an imbalance in self-tolerance mechanisms. Ninety volunteers participated in this case-control study and were divided into two groups: 45 served as controls and 45 were age- and sex-matched volunteers diagnosed with Hashimoto's thyroiditis. Various automated analysis techniques were used to obtain the results, which were as follows: TSH, TIBC, UIBC, and TSAT levels increased in HP compared to healthy individuals, while T3, T4, Ferritin, and Iron levels decreased in HP compared to healthy individuals. (Iron to TSH r = .391**), (T4 to T3 r = .424**), (TSH to anti-TPO r = .336*), (T3 to anti-TPO r = .298*), (TSH to TS r = .381**), (T4 to UIBC r = .501**) and (T3 to UIBC r = .676**) were positively correlated. In contrast, a negative correlation was found between Total T4 and Anti-TPO (r = -.340*) during the present study. These findings are consistent with the established understanding of HT and suggest its impact on possible disruptions in thyroid hormone production and iron metabolism. The positive correlations between TSH and anti-TPO antibodies further solidify the autoimmune nature of HT.