Müzik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerinin belirlenmesi ve karşılaştırmalı analizi
Determination and comparative analysis of professional burnout and professional satisfaction levels of music teachers
- Tez No: 938088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BİLGEHAN SONSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma, müzik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerini saptamaya yönelik nicel araştırma yöntemine dayalı ilişkisel tarama modeli çalışmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara merkez ilçelere bağlı devlet ve özel okullarda görev yapan müzik öğretmenleri oluşturmaktadır. Katılımcılara Google Forms aracılığı ile anket uygulanmıştır. Araştırmada müzik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeylerini ölçmek için“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”mesleki doyum düzeylerini belirlemek için ise Kuzgun, Sevim ve Hamamcı (1999) tarafından geliştirilen“Mesleki Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25 paket programına başvurulmuştur. Araştırma bulguları, müzik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik düzeyleri ile mesleki doyum düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum, öğretmenlerin mesleki tükenmişliklerinin artmasıyla birlikte mesleki doyumlarının azaldığını ve bunun tam tersi bir durumda ise mesleki doyumun artmasıyla birlikte mesleki tükenmişliğin azaldığı şeklindedir. Araştırmanın sonucunda cinsiyet değişkeninin mesleki tükenmişlik ve mesleki doyum düzeylerinin belirlenmesinde bir etkisi olmadığı görülmüştür. Devlet ve özel okulda çalışan öğretmenlerin mesleki doyum düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı fakat mesleki tükenmişlik ölçeğinde özel okulda çalışan öğretmenlerin mesleki tükenmişlik durumunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Öğretmenlerin görev yaptıkları eğitim kademesine bakıldığında lise düzeyinde görev yapan öğretmenlerin ortaokul kademesinde görev yapan öğretmenlere göre mesleki doyum ve mesleki tükenmişlik düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkenine göre incelendiğinde 46 yaş ve üzeri öğretmenlerin diğer yaş gruplarına göre mesleki doyum düzeyinin daha yüksek olduğu, 22-30 yaş aralığında olan öğretmenlerin ise mesleki tükenmişlik düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin eğitim düzeylerinin mesleki doyum ve mesleki tükenmişliğe bir etkisi olmadığı, kıdem yılları arttıkça mesleki doyum düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Aynı doğrultuda öğretmenlerin mevcut okuldaki hizmet süreleri arttıkça mesleki doyum düzeylerinin de arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a relational screening model study based on quantitative research method to determine the burnout and professional satisfaction levels of music teachers. The study group of the research consists of music teachers working in state and private schools affiliated to the central districts of Ankara. A survey was applied to the participants via Google Forms. In the research, the“Maslach Burnout Scale”was used to measure the burnout levels of music teachers and the“Professional Satisfaction Scale”was used to determine their professional satisfaction levels. The research findings revealed that there was a negatively significant relationship between the professional burnout levels of music teachers and their professional satisfaction levels. This situation is that as teachers' professional burnout increases, their professional satisfaction decreases, and vice versa, as professional satisfaction increases, professional burnout decreases. As a result of the research, it was seen that the gender variable has no effect on determining professional burnout and professional levels. It was determined that there was no significant difference in the professional satisfaction levels of teachers working in state and private schools, but the burnout status of teachers working in private schools was higher in the professional burnout scale. When the level of education in which the teachers work was examined, it was seen that the professional satisfaction and burnout levels of teachers working in high schools were higher than those working in middle schools. When examined according to the age variable, it was seen that the professional satisfaction levels of teachers aged 46 and over were higher than other age groups, while the burnout levels of teachers aged 22-30 were higher. It was seen that the education levels of teachers did not have an effect on professional satisfaction and burnout, and that as their seniority years increased, their professional satisfaction levels also increased. In the same direction, it was determined that as the teachers' service periods in their current school increased, their professional satisfaction levels also increased.